libidoyu düşürmek

Testosteron Seviyemi Düşürmeden Libidomu Nasıl Azaltırım?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron seviyesini düşürmeden libidomuzu düşürmek mümkün müdür? Libido yüksekliği sorun yaratır mı? Tüm merak edilenler yazımızın içeriğinde.

Libido, erkeklerde cinsel isteği belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Libido düşük olduğu zaman, cinsel istek de düşük olur. Fakat libidonun çok yüksek olmasının, cinsel sağlık ve ilişkiler açısından çok da sağlıklı olmadığı söylenebilir.

Peki testosteron seviyesini düşürmeden libidiyo düşürmek mümkün müdür? Bunun için yapılabilecekler nelerdir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Testosteronu artırırken libidoyu düşürmek mümkün mü?

Libido genellikle testosteron seviyesi ile doğru orantılı olarak değerlendirilir. Yani testosteron seviyeniz yüksekse, libidonuzun da yüksektir. Bu ancak belli durumlarda tersine hareket edebilir ve söz konusu durumlar çok nadir olarak meydana gelir.

Örneğin yoğun spor yapmanın testosteron seviyesini arttırdığı ve böylelikle enerji verdiği, fakat bir yandan da bu enerji spora kanalize edildiği için libidoyu düşürdüğüne dair çalışmalar bulunmaktadır.

Bu yüzden de spor yaparken çok aşırıya kaçılmaması ve vücut için en uygun olan spor programının oluşturulması önerilmektedir. Her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi, aşırı şekilde spor yapmak da sağlık açısından sorunlar yaratabilir.

Aynı zamanda testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak da, libidonuzu çok seviyelere çıkarmaz. Yani testosteron seviyesini artırırken, libidonuza herhangi bir etki yapmış olmazsınız.

Testosteron seviyesinin yüksek olması ya da libidonun düşük olması neye bağlı olarak gelişir?

Testosteron seviyesinin yüksek olması ya da libidonun düşük olması, her zaman yaşam tarzına göre ya da tüketilen besinlere göre şekillenmez. Çok nadir de olsa bu durum altta yatan başka sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu yüzden böyle durumlarda bir doktora danışmakta fayda vardır.

Bir diğer yandan testosteron takviyesi alarak adrenalini yükseltmek de mümkündür. Bu da sizin daha enerjik hissetmenize sebep olur. Fakat bu durum doğrudan libidoyu etkileyebilir.

Yani testosteron seviyesinin aşırı şekilde yükselmesi libidoyu arttırır ve libidonun artması da cinsel isteğin artması anlamına gelir.

Bu durum sağlık açısından herhangi bir risk teşkil etmez. Fakat libidonun aşırı yükselmesi bazen partnerler arasında sorunlar meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden libidoyu kontrol altında tutmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.