kahvaltı ve testosteron gıda

Testosteron Seviyemi Yükseltmek İçin Kahvaltıda Ne Yemeliyim?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron seviyesini yükseltmek için kahvaltıda tüketilmesi gereken en önemli yiyecekler hangileri? Tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı, aynı zamanda hormonları dengelemek açısından da büyük önem taşıyor.

Peki testosteron hormonunu artırmak için kahvaltıda tüketilmesi gereken besinler hangileri? Hep birlikte bu besinlerden öne çıkanları inceleyelim.

Testosteron seviyesini artırmak için kahvaltıda tüketilmesi gerekenler

Çinko minerali, testosteron üretiminin daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Bu yüzden de günün en önemli öğünü olan kahvaltıda, çinko mineralini içeren besinler tüketmek testosteron seviyeniz açısından önemlidir.

Genellikle kahvaltı tercih edilmeyen kırmızı et, balık, fasulye ve yoğurt çinko bakımından zengindir. Bu yüzden gün içerisinde vücudumuzun ihtiyacı olan çinko miktarını bu besinlerden alırız.

Peki gerekli olan çinko miktarını kahvaltıda almak için hangi besinleri tüketmek gerekiyor? Uzmanlar tarafından bu konuda önerilen 4 farklı besin var: Yumurta, yaban mersini, avokado ve Brezilya cevizi.

Şimdi hep birlikte, testosteron artırıcı ilaçlar ile birlikte de tüketilebilecek bu 4 önemli gıda ürününün testosteron seviyesine ne şekilde etki ettiğine bakalım.

Yaban mersininin testosterona etkisi

Sindirim sistemini düzenleyen bir yapısı olan yaban mersini içerisinde A ve C vitaminleri yoğun miktarda bulunur. Antidepresan özelliği de bulunan yaban mersini, mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur.

Yaban mersini aynı zamanda vücuttaki kortizol miktarını azaltır ve böylelikle testosteron hormonlarının artmasına yardımcı olur. Yaban mersininin testosteron artırıcı yiyecekler arasında en önemlilerinden biri olduğu söylenebilir.

Avokado ve Brezilya cevizinin testosterona etkisi

Yağ ve protein bakımından oldukça zengin bir gıda ürünü olan avokado, son derece besleyici bir özelliğe sahiptir. İçerisinde A, B ve E gibi önemli vitaminler bulunur.

Avokado vücuttaki toksik maddeleri temizleyerek kendinizi çok daha dinç ve enerjik hissetmenize yardımcı olur. Kendinizi enerjik hissetmeniz de daha yüksek testosteron seviyesi ve daha sağlıklı bir cinsel hayat anlamına gelir.

Brezilya cevizi ise içerisinde bol miktarda selenyum barındırır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de bulunur. Amino asit ve vitaminler metabolizmanızı hızlandırır ve hormonların dengelenmesine yardımcı olur. Bu hormonlar arasında testosteron da bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.