Jinekomasti Testosteron

Testosteron Seviyesini Yükseltirsem Jinekomastiden Kurtulur Muyum?

  Yazar: Michael Moody

Estetik olarak sorun yaratan bir hastalık olan jinekomasti, testosteron seviyesinin artırılması ile ortadan kalkar mı? Cevaplar yazımızın devamında.

Jinekomasti erkeklerde meydana gelen ve genellikle estetik olarak erkekleri rahatsız eden bir durum. Jinekomasti genellikle testosteron seviyesindeki değişikliklere bağlı olarak gelişiyor ve günümüzde geliştirilmiş olan tedavi yöntemleri var.

Peki testosteron seviyesini yükseltmek jinekomastiden kurtulmak için etkili bir yöntem mi? Bu sorunun cevabına hep birlikte bakalım.

Jinekomasti nedir?

Jinekomasti erkeklerde testosteron ve östrojen hormonlarının dengesizliğine bağlı olarak memelerde büyüme meydana gelmesidir. Bu büyüme tamamen iyi huylu bir şekilde gerçekleşir. İki meme de jinekomastiden farklı şekillerde etkilenebilir ve sonuç olarak iki meme de farklı boyutlarda olabilir.

Jinekomasti ağırlıklı olarak testosteron hormonunda yaşanan dalgalanmalar sonucunda ortaya çıkar. Genellikle testosteron miktarı düştüğü zamanlarda meydana gelir. Bazen başka hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir.

Testosteron seviyesi yükseltilirse jinekomastiden kurtulmak mümkün olur mu?

Jinekomasti ciddi sağlık sorunlarına yol açmamakla birlikte, bazı erkeklerde estetik olarak hoş bir görüntü yaratmaz. Bu yüzden de çoğu zaman kurtulmak istenilen bir duruma dönüşür.

Böyle durumlarda erkeklerde genellikle testosteron seviyesinin yükseltilmesi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi gerçekleşmektedir. Elbette tedavi sırasında uygulanan tek yöntem bu değildir.

Uygulanan tedavi yöntemleri hastanın yaşına, başka hastalıkların bulunup bulunmadığına ve jinekomastinin boyutlarına göre belirlenir. Fakat bu konuda en sık kullanılan yöntem testosteron replasman (yenileme) tedavisidir.

Testosteron replasman tedavisi nasıl gerçekleşir?

Testosteron replasman tedavisinde en çok kullanılan yöntem testosteron artırıcı ilaçlar kullanmaktır. Fakat zaman zaman enjeksiyon yöntemi de uygulanabilir. Bu tedavi ile testosteron seviyesi yükseltilmiş ve böylece jinekomastinin önüne geçilmiş olur.

Jinekomastiden kurtulmak için öncelikle bir doktora görünmekte fayda var. Çünkü en uygun tedavi yöntemini her zaman doktorlar önerebilir. Fakat doktora gitmek istemediğiniz durumlarda kendi kendinize yapabilecekleriniz de var.

Örneğin yaşam tarzını değiştirmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak testosteron seviyenizi artırmanıza yardımcı olur. Özellikle bacak antrenmanları yapmak bu konuda oldukça etkilidir.

Aynı zamanda beslenme programınızı değiştirmek de testosteron seviyesini yükseltmenin bir yoludur. Menülerin içine testosteron artırıcı yiyecekler yerleştirerek bu konuda ilerleme kaydedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.