akıllı erkek testosteron

Testosteron Sizi Daha Akıllı Yapar Mı?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron seviyesinin zeka seviyesine etkisi var mı? Testosteron seviyesi yüksek olan insanlar daha akıllı mı oluyor? Tüm cevapları sizler için derledik.

Testosteronun özellikle erkek bedenine pek çok etkisi bulunuyor. Fakat zeka seviyesine olan etkisi konusunda kesin sonuçlar mevcut değil.

Peki testosteron zeki seviyesini etkileyerek insanları daha akıllı yapıyor mu? Şimdi bu soruya bir cevap bulmaya çalışalım.

Testosteron seviyesi insanların daha akıllı olmasını sağlıyor mu?

Testosteron seviyesinin zekaya olan etkisi konusunda yeni yapılmış olan çalışmalar, önceden yapılmış olan çalışmaların aksini ortaya koydu.

Önceden yapılmış olan çalışmalarda uzmanlar testosteron seviyesi yüksek olan erkeklerin daha zeki olduklarını, yöneticilik ve iş girişimleri gibi konularda daha başarılı olduklarını ortaya koymuştu.

Oysa günümüzde yapılmış olan çalışmalar zeka seviyesi ve hayatta başarı konusunda testosteronun herhangi bir rol oynamadığını ortaya koydu.

Bu çalışmaya göre yüksek testosteron seviyesinin başarıya olan etkisi abartılmış olabilir. Şöyle ki testosteron seviyesinin yüksek olması, elde edilmiş olan başarı, zenginlik ve iyi bir yaşamdan kaynaklanıyor olabilir.

Yine de sağlıklı bir hayat için testosteron seviyesinin ideal noktada bulunması gerekiyor. bu yüzden de bir takviye edici olarak testosteron artırıcı ilaçlar kullanılıyor.

Testosteron seviyesinin yüksekliği yaşam kalitesini etkileyebilir

Zeka ve testosteron seviyesi arasında kesin bir ilişki olmamakla birlikte, östrojen ile ilgili bir veri bulunuyor. Örneğin yapılmış olan bir çalışmada testosteron azlığının zeka geriliğine yol açmayacağı fakat östrojen azlığının geometrik zekada azalma yaratabileceği belirtilmiştir.

Peki testosteron hormonunun yüksek olması yaşam kalitesi nasıl etkiler?

Testosteron seviyesinin yüksekliği daha sağlıklı bir kas gelişimine sebep olacağı, bu sizin daha estetik görünmenize sebep olacaktır. Böylelikle girdiğiniz ortamlarda daha dikkat çekici olabilir ve böylelikle kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Bir diğer yandan daha sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olabilirsiniz. Partnerinizle daha keyifli anlar yaşayabilir ve böylelikle ilişkinizin daha mutlu bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Eğer testosteron seviyenizi yüksek tutarsanız, bu sizin spor egzersizlerinde daha güçlü kalmanızı sağlar. Ayrıca yüksek testosteron doping yerine de kullanılabiliyor. Bu yüzden eğer testosteron seviyeniz düşükse, takviye almayı tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.