anger and testosterone

Testosteron Sizi Daha Sinirli Mi Yapar?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron seviyesinin yüksek olması erkekleri gerçekten daha mı sinirli yapıyor? Bu durum önlenebilir mi? Tüm merak edilenler için yazımıza tıklayın!

Geçmişten günümüze dek testosteron seviyesinin yüksek olması ile agresiflik arasında hep bir ilişki kurulmuştur. Fakat bu konu hakkında bilimsel çalışmalar henüz yapılmaya başladı.

Peki bu çalışmalara göre testosteron seviyesi yüksek olan erkekler daha mı sinirli oluyor? Bu durumu ortadan kaldırmak için neler yapılabilir? Testosteron ve sinir ilişkisi hakkında merak edilen soruları cevaplandırmaya çalıştık.

Testosteron seviyesinin yüksek olması sinir yapar mı?

ABD’de yapılmış olan bir çalışmaya göre, etki mekanizması henüz çözülmemiş olsa da testosteron seviyesi yüksek olan erkeklerin daha agresif davranışlar sergilediği ortaya konmuş durumda.

Buna göre yüksek testosteron seviyesi bulunan erkekler, daha agresif ve çıkarcı davranışlarda bulunarak, etik kurallara karşı olan duyarlılıklarını yitirebilirler. Ayrıca yine savurganlık ya da riske girme isteği gibi durumlar da gelişebilir.

Elbette bunun testosteron seviyesi yüksek olan her erkekte benzer şekilde gerçekleşeceği gibi bir durum söz konusu değildir. Burada altta yatan sebepler ya da karakter yapısının da göz önünde bulundurulması gerekir.

Örneğin bir yandan testosteron seviyesini artırıcı ilaçlar kullanılırken, bir yandan da testosteron seviyesine olumsuz şekilde etki etmeyen fakat sizi daha sakin yapacak bitkisel ürünler de kullanabilirsiniz.

Bu şekilde bir yandan testosteron seviyesini artırmış, bir yandan da daha sakin bir insana dönüşmüş olursunuz. Bu da daha sağlıklı ve daha mutlu olabileceğiniz bir hayata sahip olmak demektir.

Testosteron seviyesini yüksek iken daha sakin bir insan olmak

Agresif olmak, her zaman testosteron seviyesinin yüksek olması ile ilişkilendirilmemelidir. Çünkü agresifliği ortadan kaldırmak için uygulanabilecek pek çok alternatif yöntem var.

Örneğin koşmak testosteron seviyesine etki yapar ve adrenalini yükseltir. Bununla birlikte sizi sinirlendiğiniz konular hakkında düşünmeye sevk edebilecek ve rahatlatacak da bir yöntemdir.

Bir diğer yandan çeşitli egzersizler yapmak, spor yapmak da sizi daha sakin bir insan yapar. Düzenli ve çok ağır olmayacak şekilde spor yapmak size kendinizi daha iyi hissettirebilir ve aynı zamanda testosteron seviyesini artırmanıza da yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.