Testosteronu Artırmanın Ayurvedik Yollarından

Testosteronu Artırmanın Ayurvedik Yollarından Bazıları Nelerdir?

  Yazar: Michael Moody

Ayurveda tıbbı bugüne kadar pek çok konuda şifalı yöntemler geliştirdi. Peki testosteron seviyesini artırmak için de Ayurvedik yöntemler var mı? Tıklayın!

Testosteron seviyesini artırmak için bilim adamlarının bugüne kadar yapmış olduğu pek çok çalışma bulunuyor. Fakat alternatif tıp ve farklı bilgelik sistemleri de yıllar içerisinde bu konu ile ilgili fikirler geliştirmiş.

Peki Ayurveda tıbbında testosteron seviyesi ile ilgili herhangi bir bilgi bulunuyor mu? Bunun için kullanılan Ayurvedik yöntemler var mı? Hep birlikte bakalım.

Ayurveda nedir?

Ayurveda, 5000 yıllık bir doğal şifa yöntemi ve kökleri de Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanıyor. Ayurveda, insanların dengeli ve zinde kalması için muazzam bir bilgelik sunuyor.

Sanskritçede “yaşam bilgisi” anlamına gelen Ayurveda, hastalıkların iyileştirilmesi ve sağlıklı yaşam hakkında pek çok bilgiyi içerir. Tüm bu bilgilerin bugüne kadar kazanılmış deneyimlerle pek çok sağlaması yapılmıştır.

Testosteron artırmak için kullanılan ayurvedik yöntemler

Ayurveda tıbbında bir gençleştirici olan Shilajit, erkeklerde hormon tedavisinde kullanılmakta, üstelik bununla ilgili olarak yapılmış olan bilimsel çalışmalar da bulunmaktadır.

Shilajit, Ayurveda tıbbında yaygın olarak kullanılan bir karışımdır. Bu karışım içerisinde fulvik asitin ana biyoaktif mineralleri bulunur. Shilajit 45 ve 55 yaş arasında bulunan, sağlıklı fakat testosteron seviyesi düşük olan erkeklere uygulanmıştır.

Söz konusu çalışmada shilajit uygulamasından sonra, değerlendirilen erkeklerin toplam testosteron ve serbest testosteron seviyelerinin korunduğu görülmüştür.

Bu yöntem, ayurveda tıbbında testosteron seviyesini artırmak için kullanılan yöntemlerden yalnızca biridir.

Bir diğer yöntem olarak Ashwagandha olarak da bilinen Hint ginsengi bitkisidir. Söz konusu bitkinin erkeklerde testosteron dengesini düzenlediği biliniyor. Aynı zamanda bu bitkinin insan sağlığına olan diğer etkileri ise şu şekilde:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Daha rahat uyumanızı sağlar.
  • Hafızayı kuvvetlendirir ve odaklanma sağlar.
  • Stresi azaltır ve vücudu sakinleştirir.
  • Kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olur.
  • Doğurganlığı artırır.
  • Kalp sağlığını korur.
  • Tiroidlerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Siz bu ve benzeri Ayurvedik yöntemleri kullanarak çok daha sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz. Bir diğer yandan pek çok erkek testosteron hapı kullanmanın doğru mu yoksa yanlış mı olduğuna karar veremiyor.

Fakat düşük testosteron seviyelerini arttırmak için testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.