testosteron

Testosteronumu Yükseltirsem Boyum Uzar Mı?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron hormonunun boy uzamasına etkisi var mı? Testosteron tedavisiyle uzun bir boya sahip olabilir misiniz? Tüm merak edilenler için sitemizi ziyaret edin.

Erkeklerde cinsellik hormonu olarak bilinen testosteronun, boy uzamasına etkileri konusunda farklı görüşler bulunuyor. Ergenlik döneminde çocukların boyunun uzamasının testosteron hormonu ile ilgisinin olup olmadığı tartışma konusu.

Peki testosteron miktarının yükselmesine bağlı olarak boy uzuyor mu? Testosteron tedavisi ile boyu uzatmak mümkün mü? Hep birlikte bu soruların cevabına bakalım…

Testosteron hormonunun boy uzamasına etkisi var mı?

Ortalama olarak 13 yaşında başlayan ergenlik döneminde, testosteron hormonu salgılanmaya başlar. Bu dönemde ortalama olarak 20 ila 30 cm arasında bir boy uzaması meydana gelir.

Fakat ergenliğin gecikmesi, fizyolojik sebepler, prematüre doğum veya hormonal dengesizliklere bağlı olarak boyun uzamaması durumunda alternatif tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Boyun sağlıklı şekilde uzamasını sağlamak adına, vücuttaki testosteron miktarının artırılması etkili olabilir. Bunun için de testosteron artırıcı ilaçlar kullanılabileceği gibi, doktorlardan da tavsiye alınabilir.

Aynı zamanda bugüne kadar yapılmış olan çalışmalarda testosteron hormonunun büyüme hormonunun salgılanmasına yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. Yani uygun bir tedavi yöntemi ile hormonlar düzeltilebilir ve boy uzaması sağlıklı bir biçimde sağlanabilir.

Boyun uzamasının yanında, sağlıklı kemik gelişiminin sağlanması da çok büyük bir önem taşır. Bu sebeple kemiklerin düşük testosterondan nasıl korunacağını bilmekte büyük fayda var.

Testosteron tedavisi boyu uzatır mı?

Bazı çocuklarda ergenlik döneminde büyüme hormonları tam salgılanmaz veya ergenlik gecikebilir. Fakat bu durumun tedavisi gerçekleşmediyse ve yetişkinlik dönemine geçildi ise, bu durumda tedavi ile boyu uzatmak çok da mümkün olmayabilir.

Fakat yetişkinliğe geçiş döneminde uygun diyet programları ve takviye ilaçlar ile boyun uzaması sağlanabilir. Bu dönemde kalsiyum ve protein ağırlıklı olarak beslenmek faydalı olacaktır. Bu süreçte et ve kümes hayvanları, yumurta, deniz ürünleri ve baklagiller tüketilmesi önerilmektedir.

Testosteron hormonunun yükseltilmesi, büyüme hormonlarının çoğalmasına da yardımcı olacağı için, testosteronu artıran en iyi yiyecekleri bilmek yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.