Tofu Testosteron

Tofu Testosteronu Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Tofu peyniri nedir ve ne tür besin değerleri var? Testosteron seviyesini düşürüyor mu? Tüm merak edilenler yazımızın devamında.

Günümüzde bilimsel gelişmelerin ilerlemesi ile birlikte, her gıdanın insan bedenine etkisi araştırılabiliyor. Araştırılmaya başlayan gıda ürünlerinden biri de tofu peyniri.

Peki tofu peyniri nedir ve tofu peynirinin testosterona seviyesine olan etkisi nasıl? Tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Tofu nedir?

Tofu, uzakdoğu mutfağına özgü olan, soya fasulyesi kullanılarak üretilen bir peynir türü. Zengin bir protein kaynağı olan tofu, vegan beslenen insanlar tarafından yaygın olarak tercih ediliyor.

Tofu, soya sütünün nagari adı verilen bir madde ile birleştirilmesi ve sütün lor haline getirilmesi ile elde ediliyor. Tofu tek başına kullanılabileceği gibi, salataların ya da çorbaların içerisinde de tüketilebilir.

Tofu demir açısından zengindir ve 100 gramında sadece 5 gram yağ bulunur. Bu yüzden kilo vermek isteyen insanların diyet programları içerisinde sıklıkla yer alır. Kolesterol barındırmaz ve B vitamini açısından zengindir.

Tofunun testosteron seviyesine etkisi

Tofunun testosteron seviyesine olan etkisi ile ilgili olarak çok fazla araştırma bulunmuyor. Fakat yapılan araştırmalara göre soya fasulyesi ve soya sütü gibi soya ürünleri ile birlikte tofu da testosteron seviyesini düşüren gıda ürünlerinden.

Tofu peyniri içerisinde yüksek bitki bazlı fitoöstrojenler yüksek miktarda bulunuyor ve bu durum östrojen seviyesinin yükselmesine sebep oluyor. Bu durum hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel isteğin azalmasına neden olmaktadır.

Östrojen seviyesinin yükselmesi aynı zamanda testosteron seviyesinin düşmesine neden olur. Tofuda östrojen seviyesini yükselttiği için, testosteron seviyesini düşürdüğü de rahatlıkla söylenebilir.

Eğer yoğun şekilde tofu peyniri tüketiyorsanız, bunun testosteron seviyesini üzerindeki etkilerini azaltmak için testosteron artırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Testosteron seviyesini düşüren başka yiyecekler var mı?

Tofu dışında testosteron seviyesini olumsuz olarak etkileyen başka gıda ürünlerinden bahsetmek de mümkün. Bu yiyeceklerin listesini şu şekilde yapabiliriz:

Eğer testosteron seviyeniz düşükse, uzmanlar tarafından yukarıdaki yiyeceklerden uzak durmanız öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.