uykuyu iyileştirerek kilo vermek

Uyku İle Kilo Vermek Arasında Nasıl Bir Bağlantı Var?

  Yazar: Michael Moody

Kaliteli bir uyku ya da düzensiz bir uykunun kilo ile nasıl bir ilişkisi var? Uyku kalitesini artırarak kilo vermek mümkün mü? Tüm cevaplar için tıklayın!

Kilo vermek ile sağlıklı beslenme ve spor arasında bir ilişki olduğu herkes tarafından bilinir. Ancak bunlara düzenli bir uyku alışkanlığının da eklenmesi gerekir.

Peki düzenli uyku uyumak ve kilo verme arasında bir ilişki var mıdır? İşte uyku ve kilo hakkında merak edilenler.

Uykunun kilo vermeye etkisi

Kilo kaybetmek için sağlıklı yaşam koşullarının sağlanması gerekir. Bu da dengeli bir diyet, düzenli egzersiz ve uyku düzeni gibi 3 temel bileşenin aynı anda var olması demektir.

Yeterli uyku düzeni, yapılan diyetin etkisini maksimuma çıkarır ve kişiye enerji vererek gün içinde daha zinde kalmasını sağlar. Bu da egzersizlerden tam verim alınması anlamına gelir.

Uyku ile salgılanan hormonlar arasında yakın bir bağlantı vardır. Buna göre az uyuyan bireylerde açlık hormonu daha fazla salgılanır ve özellikle gece geç saat yenilen yemek ile kilo artışı gözlenir.

Uykusuzluğun vücut üzerinde strese yol açtığı da bilinir. Bu durum, bağırsak ve sindirim sistemi sağlığını yakından etkiler. Dolayısıyla düzenli uyku uyumak ve bağırsak sağlığı arasında da bir ilişki kurulabilir.

Uyku düzeninin doğru şekilde ayarlanması, kilo verdirici etkisi olan kortizol hormon seviyesinde azalma sağlar. Hormon dengesinin sağlanması da obezite ve aşırı kilo gibi istenmeyen durumların önüne geçer.

Kilo vermek için nasıl bir uyku düzeni gerekli?

İyi bir uyku uyumak, zayıflamaya yardımcı ana etkenlerdendir. Uykunun niteliği uyku düzeni, kalitesi ve zamanı ile ilişkilidir. İyi bir uykunun şu şekilde olması gerekir:

  • Çocuklarda 8-10 saat, yetişkinlerde ise 7-8 saat uyku uyumak gerekir.
  • Uykunun kesintisiz olması ve bölünmemesi kalitesini etkiler.
  • Uyku bölünmesinin önüne geçmek için rahat ve sessiz bir ortamın tercih edilmesi önemlidir.
  • Vücudun uykudan maksimum fayda sağlaması için ideal saatlerde olması gerekir. Bu da ortalama gece 23.00 ile sabah 07.00 arasıdır.

Kilo vermek isteyenlerin uyku düzenine mutlaka dikkat etmesi gerekir. Beslenme alışkanlıklarını düzenlemenin yanı sıra yağ yakıcı ilaçların alınması da bu sürece olumlu etki eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.