Vazektomi Testosteron

Vazektomi Testosteron Üretimini Etkiler Mi?

  Yazar: Michael Moody

Vazektomi operasyonu sonrası cinsel istek azalır mı? Operasyon sonucunda testosteron üretimi devam eder mi? Cevaplar için tıklayın.

Bazı cerrahi operasyonlar erkeklerde testosteron seviyesine etki edebilir ve bu işlemlerden sonra testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak gerekebilir.

Peki vazektomi operasyonunun testosteron seviyesine ne tür bir etkisi vardır? Vazektomi sonrası testosteron üretimi devam eder mi? Tüm merak edilenleri cevaplamaya çalışalım.

Vazektomi nedir?

Vazektomi lokal anestezi ile gerçekleşen ve hastaların hastaneye yatmasını gerektirmeyen son derece basit bir işlemdir. Bu işlemde küçük bir kesi ile sperm kanalı dışarı çıkarılır, kesilir ve tekrar içeri yerleştirilir.

Vazektomi cinsel ilişki sırasında hamilelik gibi durumların meydana gelmemesi için yapılan bir korunma işlemidir. Herhangi bir haz kaybı yaşanmaz. Aksine hamilelikle ilgili durum ortadan kalkacağı için partnerler cinsel ilişkiden daha yüksek haz alabilirler.

Vazektomi sonrasında cinsel istekte herhangi bir azalma olmaz. Erkeklerde ereksiyon ve orgazm olma gibi durumlar gerçekleşmeye devam eder. Vazektomi operasyonunun geri dönüşü olmakla birlikte, bu çok daha zorlu ve çok daha yüksek maliyetler gerektiren bir operasyondur.

Vazektominin testosteron üretimine etkisi nedir?

Vazektomi yalnızca sperm kanallarının kapatılması anlamına geldiği için, testosteron üretimini engelleyen ya da yok eden bir işlem değildir. Yani vazektomi sonrasında testosteron üretiminde herhangi bir değişiklik olmaz.

Vazektomi işlemi ile ilgili olarak hastalar genellikle cinsel dürtülerin tamamen kaybedileceğini, bunun tıpkı kedilerde ya da köpeklerde olduğu gibi bir kısırlık anlamına geldiğini düşünüyor. Fakat böyle bir durum söz konusu değil.

Vazektomi sonrasında testosteron üretimi devam ettiği için ses değişimi, saç dökülmesi ya da cinsel istekte azalma gibi sorunlarla karşılaşmıyor. Bu yüzden vazektomi talebi olan hastaların bu konuda herhangi bir endişe duymasına gerek yok.

Vazektomi sonrası testosteron takviyesi

Hastaların vazektomi işlemi sonrası testosteron artırıcı ilaçlar kullanmasında herhangi bir engel yok. Bu süreçte testosteron üretimi durmayacağı için, eğer testosteron seviyesi ideal seviyede ise herhangi bir takviyeye de gerek olmayabilir.

Vazektomi sonrası cinsel ilişki size daha fazla haz verebilir. Bu durum sizde testosteron seviyesinin artmasına ve daha büyük bir cinsel istek duymanıza neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.