Vegan Olmak Erkeklerde Testosteron Düzeylerini Düşürüyor

Vegan Olmak Erkeklerde Testosteron Seviyesini Azaltabilir Mi?

  Yazar: Michael Moody

Vegan beslenmek son yıllarda yaygınlaşmış olan bir yaşam biçimi. Peki vegan beslenme ile testosteron seviyesi arasında bir ilişki var mı? Cevap yazımızda.

Testosteron seviyesinin pek çok yaşam tarzı alışkanlığı ile ve pek çok besin ile ilgisi olduğu biliniyor. Yani hayatınıza dahil ettiğiniz ya da çıkardığınız her şey testosteron seviyesini etkileyebilir.

Peki vegan beslenmek ile testosteron seviyesi arasında nasıl bir ilişki var? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Veganların testosteron seviyesi et yiyen erkeklere göre daha mı düşük?

Bugüne kadar vegan beslenen erkeklerin, et yiyen erkeklere oranla daha düşük testosteron seviyesine sahip olduğuna dair pek çok görüş ortaya atıldı. Elbette bu görüşlerin hiçbirinin bilimsel bir dayanağı bulunmuyordu. Peki durum bilimsel olarak nasıl?

Yapılan bir çalışmada bitki bazlı bir diyetin testosteron seviyesi üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte Miami Üniversitesinde yapılan bir çalışmada bitki bazlı diyetlerle beslenen erkekler ile, et ağırlıklı beslenen erkeklerin testosteron seviyesinin aynı olduğu ortaya konmuştur.

Burada önemsenmesi gereken nokta, kişinin vegan olsa dahi nasıl beslendiğidir. Örneğin vegan beslenenlerin öğünleri arasında bulunan bazı besinler testosteron seviyesini artırırken, tofu gibi bazı vegan ürünler de düşürebilir.

Aynı zamanda vegan beslenen, hem de normal şekilde beslenen erkekler için testosteron seviyesini artırmak adına testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak da bir yöntemdir.

Vegan beslenenler için testosteron seviyesini artırıcı tavsiyeler

Vegan beslenenler yumurta ya da balık gibi testosteron seviyesini artırıcı pek çok gıdayı tüketmezler. Fakat bu gıdalar yerine alternatif olarak tüketebilecekleri testosteron seviyesini artırıcı yiyecekler de bulunur.

A vitamini, B vitamini ve çinko bakımından zengin yiyecekler. B vitamini daha çok avokado, yeşil sebzeler, baklagiller ve tam tahıllardan alınabilirken, A vitamini ise ıspanak, ananas, havuç ve elma gibi besinlerden alınabilir. Çinko için de esmer pirinç ve kuruyemiş tercih edilebilir.

Vegan olarak beslenen erkeklerin tercih edebileceği diğer yiyecekleri ise şu şekilde listelemek mümkün:

  • Balkabağı çekirdeği
  • Brokoli
  • Avokado
  • Chia tohumu
  • Sarımsak
  • Kuruyemiş
  • Muz

Eğer bu beslenme alışkanlıklarını hayatınıza uygularsanız ve bunun birlikte ağırlıklı olarak yeşil bitkilerle beslenirseniz, testosteron seviyesini artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.