Yeşil Çay Testosteron

Yeşil Çay Testosteronu Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Yeşil çay testosteronu düşürüyor mu? Yeşil çayın testosteron seviyesine etkisi konusunda uzmanlar ne diyor? Tüm merak ettikleriniz yazımızın devamında.

Bazı gıdaların testosteronu yükselttiği ve bazılarının da düşürdüğüne dair bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar mevcut. Peki bu çalışmalar bize neler söylüyor?

Örneğin sağlık açısından pek çok faydası olduğu bilinen yeşil çay, testosteronu düşürüyor mu? Yoksa bu yalnızca bir şehir efsanesi mi? Şimdi hep birlikte bu konu hakkında merak edilenlere bir bakalım.

Yeşil çay testosteron seviyesine etki ediyor mu?

Yeşil çayın insan vücudundaki hormonlar üzerinde ciddi etkilerinin olduğunu kanıtlayan pek çok çalışma bulunuyor. Bu çalışmalardan bazıları yeşil çayın testosteron seviyesine olan etkisi ile ilgili.

Yapılmış olan bu çalışmalarda dile getirildiğinde göre aşırı yeşil çay tüketimi, kandaki testosteronu saç dökülmesine sebep olan DHT’ye (dehidrotestosteron) dönüştürüyor. Böylelikle erkeklerde testosteron seviyesinin düşmesine neden oluyor. Bu durumun önüne geçmek için yeşil çay tüketimini sınırlandırmanız önemli.

Aynı zamanda söz konusu durum yeşil çayın saç dökülmesini hızlandırdığı anlamına da geliyor. Yani burada denebilir ki yeşil çayı aşırı şekilde tüketmek bir yandan cinsel isteğin azalmasına yol açarken, bir yandan da saç dökülmesine sebep olabilir.

Bu durum cinsel hayatın daha sağlıksız bir hale gelmesi ve aynı zamanda ortaya estetik olmayan bir görüntünün çıkması demektir. Bu yüzden siz de herhangi bir doktora başvurmadan kullanabileceğiz testosteron artırıcı ilaçları kullanabilirsiniz.

Testosteron ilaçları işe yarıyor mu?

Erkek vücudundaki testosteron miktarı pek çok faktöre bağlı olarak azalabilir ve yükselebilir. Aslında vücutta bulunan testosteronun dalgalı bir yapısı olduğu da söylenebilir. Bu yüzden dengelenmesi de büyük önem taşıyor.

Organik ve bitkisel yöntemlerle, takviye edici ilaçlar kategorisinde bulunan testosteron artırıcı ilaçlar, doğru şekilde kullanıldığında ve aşırıya kaçılmadığında faydalı olabilir. Elbette bu durumun kullanan kişinin fiziksel yapısına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir.

Elbette testosteron seviyesini artırmak için ilaç kullanmak tek çözüm değil. Örneğin diyet yaparak testosteron seviyesini artırmak mümkün fakat bunun için vücut yapınıza göre düzenli programlar uygulamanız gerekiyor.

Spor yapmak, soğuk duş almak gibi alternatif yöntemleri de başka yöntemlerle kullanabilir, testosteron seviyesini yükseltmeye yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.