Yoga Testosteronu Artırmaya Yardımcı Olur

Yoga Testosteronu Artırmaya Yardımcı Olur Mu?

  Yazar: Michael Moody

Egzersiz yapmanın testosteronu olumlu etkilediği biliniyor. Peki yoga yapmak testosteronu artırıyor mu? Bu sorunun cevabı yazımızda.

Testosteron seviyesini artırmak için kullanılabilecek tek yöntem ilaç kullanmak ya da bir doktordan destek almak değil. Testosteron seviyesini dengelemek için uygulayabileceğiniz pek çok doğal yöntem bulunuyor.

Bu yöntemlerden biri de yoga. Peki yoga yapmak erkeklerde testosteron seviyesini artırıyor mu ya da ne şekilde dengeliyor? Yoga yapmak ve testosteron seviyesi ilişkisi hakkında tüm merak edilenler yazımızın devamında.

Yoga yapmak testosteron seviyesini artırır mı?

Testosteron üretimi için gerekli sinyaller ilk olarak beyinden başlar. Bu yüzden de aşırı stres yapan insanlarda gerekli sinyaller gönderilemiyor ve sonuç olarak testosteron seviyesi düşmeye başlıyor.

Bu yüzden stresten ve endişeden uzak durmanızı sağlayacak yöntemler, aynı zamanda testosteron seviyesini artırmaya yardımcı olur. Bunun için nefes egzersizleri, spor yapmak, meditasyon terapi ve yoga gibi faaliyetler yapabilirsiniz.

Tüm bu anlatılanlara bağlı olarak yoga testosteronu artırmaya yardımcı olur mu sorusuna rahatlıkla evet cevabını vermek mümkün.

Meditasyon ve yoga yapmak aynı zamanda zihni rahatlatan eylemlerdir. Aynı zamanda zihninizi rahatlatacak olan diğer eylemleri şu şekilde listeleyebiliriz: Sabah yürüyüşlerine çıkmak, rahatlatıcı şarkılar dinlemek ve iştah açıcı yemekler tüketmek.

Söz konusu eylemler zihninizi rahatlatacağı için testosteron sinyalleri daha rahat harekete geçecek ve buna bağlı olarak testosteron seviyesi de artacaktır.

Testosteron nasıl artar?

Testosteron seviyesini artırmanın doğal yollarını bilirseniz, bu sorunu ortadan kaldırmak için hayatınıza uygulayabilirsiniz. Biz de sizler için bu doğal yolların neler olduğuna dair bir liste hazırladık:

  • Bol bol hareket edin.
  • Uyku düzeninize özen gösterin. Ne çok az, ne de çok fazla uyuyun.
  • Şekeri olabildiğince azaltın, mümkünse hayatınızdan çıkarın.
  • Kolesterolü dengede tutun.
  • Strese dikkat edin ve kendinizi mümkün olduğunca rahatlatmaya çalışın.
  • Doğal şeyler tüketmeye dikkat edin.
  • Mümkün olduğunca düzenli şekilde seks yapmaya çalışın.
  • Çinko ve D vitamini tüketimini artırın.

Tüm bunlar hem hayatınızı daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı olur, hem de testosteron seviyesinin yükselmesi konusunda etkilidir. Eğer bu yöntemler işe yaramazsa, testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak da alternatif bir yöntem olarak değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.