yüksek testosteron seviyesi

Yüksek Testosteron Nasıl Öldürür?

  Yazar: Michael Moody

Yüksek testosteron seviyesinin sebep olacağı sorunlar neler? Yüksek testosteron seviyesi öldürür mü? Tüm merak edilenler için tıklayın.

Erkeklerde testosteron seviyesinin ideal seviyede olması önemli. Çünkü yüksek ya da düşük testosteron seviyeleri bazı sorunlar yaratabilir.

Peki yüksek testosteron seviyesi öldürür mü ve eğer bu mümkünse, ne şekilde gerçekleşir? Tüm merak edilenler yazımızın devamında.

Aşırı testosteron ölüme sebep olur mu?

Erkeklerde testosteron seviyesinin ideal oranda olması büyük önem taşıyor. Çünkü testosteron seviyesinin çok düşük olması ya da çok yüksek olması beraberinde çok daha ciddi sorunları getirebilir.

ABD’de yapılmış olan çalışmalar, yüksek testosteron seviyelerinin tıpkı Alzheimer hastalığında olduğu gibi beyin hücrelerini öldürdüğünü ortaya koymuştur.

Yüksek testosteronun doğrudan ölüme sebebiyet verdiği bir durum olmamakla birlikte, dolaylı olarak ölüme sebebiyle verdiği de biliniyor.

Örneğin testosteron tedavisi alan erkeklerde, aşırı miktarda testosteron alımında kalp krizi gibi sorunların ortaya çıktığı görülmüştür. Aynı zamanda söz konusu durum daha farklı kardiyovasküler durumlara da sebep olabilir.

Testosteronun dolaylı yoldan ölüme sebebiyet verebileceği bir başka durum uykuda nefes darlığı yaşanmasıdır. Aşırı testosteron alan erkeklerde uykuda nefes darlığına bağlı olarak ölüm gerçekleşebilir. Bu elbette çok nadir gerçekleşir ve testosteronun çok yüksek seviyede olduğu durumlar için geçerlidir.

Bu yüzden testosteron seviyesi ideal oranda tutulmalıdır. Vücudunuzdaki testosteron seviyesini ideal oranda tutmak için isterseniz bir doktordan tavsiyeler alabilir, isterseniz de testosteron artırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Yüksek testosteron seviyesinin sebep olabileceği sorunlar

Yüksek testosteron seviyesiyle ölüm meydana gelmesi ihtimali oldukça düşüktür. Bununla birlikte yüksek testosteron seviyesinin sebep olabileceği sorunları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Aşırı agresiflik ya da saldırganlık yaratabilir,
  • Testislerin küçülmesine neden olabilir,
  • Kalbe zarar verebilir,
  • Beyin hücrelerini öldürebilir,
  • Nefes darlığına sebep olabilir.

Erkeklerde söz konusu sorunlar testosteron seviyesinin aşırı yükseldiği durumlarda, nadir olarak ortaya çıkar. Ek olarak testosteron ile ilgili şu ilginç bilgilerden bahsetmek de mümkün:

  • Testosteron belinizi inceltebilir,
  • Para kazanmak testosteron seviyesinin artmasına neden olabilir,
  • Kazanan ve başarılı erkeklerin testosteron seviyesi artabilir.

Tüm bu bilgilerden hareketle siz de ideal testosteron seviyesine ulaşmak için gerekli adımları atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.