testosteron

Yüksek Testosteron Seviyeleri Erkeği Daha Mı Azgın Yapar?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron seviyesini artırmak erkekleri daha azgın bir hale getirir mi? Uzmanlar bu konu hakkında ne diyor? Tüm merak edilenler yazımızın devamında.

Testosteron seviyesi erkeklerde bazı konularda belirleyici olabilir. Örneğin erkeklerdeki cinsel isteğin azalması, çoğu zaman düşük testosteron seviyeleri ile ilgilidir.

Peki testosteron seviyelerinin yükselmesi erkeklerde cinsel isteği artırır ve onları daha azgın bir hale getirebilir mi? Bu konuyla ilgili uzmanlar tarafından ortaya atılmış fikirler mevcut. Şimdi hep birlikte bu fikirlere kulak verelim.

Testosteron seviyesi yüksek olan erkekler daha mı azgın oluyor?

Azgınlık ya da aşırı cinsel istek, tıp dilinde hiperseksüalite olarak da adlandırılıyor. Cinsel isteğin az olması ya da olmaması, genellikle düşük testosteron seviyelerinden kaynaklanıyor.

Fakat artmış cinsel istek ya da azgınlığın yüksek testosteron seviyelerine bağlı olarak gerçekleştiğine dair herhangi bir kaynak ya da veri yok.

“Bir yandan yüksek testosteron seviyesi azgınlığa sebep olmaz” gibi bir açıklama yapmak da mümkün değil. Böyle bir durum söz konusu olsa bile, kesin bir bilgi bulunmuyor.

Yine de düşük testosteron seviyelerini yükseltmek ve buna bağlı olarak cinsel isteği arttırmak mümkün olabilir. Bu yüzden testosteron artırıcı ilaçlar kullanmanın size bir zararı olmayacaktır.

Yine de ürologlar tarafından erkeklerin cinsel istek azlığının giderilmesi adına testosteron tedavisi uygulamaktadır. Bu tedaviler sırasında genellikle jeller, petler, haplar ve enjeksiyon yöntemleri kullanılmaktadır.

Testosteron seviyesini artırmak için neler yapılabilir?

Eğer düşük cinsel istek probleminden yakınıyorsanız, kendinizi bu duruma teslim etmenize gerek yok. Çünkü her problemin olduğu gibi, bu problemin de ortadan kaldırılması adına geliştirilmiş olan yöntemler var.

Bu yöntemlerden ilki, beslenme alışkanlıklarını değiştirerek testosteron artırıcı yiyecekler tüketmeye başlamak. Eğer bu şekilde de başarı elde edemediyseniz, düzenli olarak bacak egzersizleri yapabilirsiniz.

Egzersiz yapmanın ya da beslenme alışkanlıklarını değiştirmenin size büyük bir külfeti yoktur. Bu yüzden kolaylıkla hayatınıza uygulayabilirsiniz.

İsterseniz ilaç tedavisine başlayabilir ve bu sorunu çok daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Bu ilaçların bugüne kadar bilinen yan etkileri bulunmuyor. Bu yüzden herhangi bir doktor tavsiyesine gerek kalmadan tedaviye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.