testosteron faydaları

Yüksek Testosteron Seviyesinin Faydaları Nelerdir?

  Yazar: Michael Moody

Daha erkeksi bir erkek olacaksanız testosteron arttırıcıları kullanmayı düşünür müsünüz? Belki de düşünmelisiniz! İşte yüksek testosteronun sayısız faydaları.

Testosteron sadece bir hormon değildir, aynı zamanda erkekliğin de anahtarıdır. Yüksek testosteron seviyesinin birçok faydası vardır, bu makalede size bunlarla ilgili bilgi vereceğiz.

Erkeklere özel bir hormon olan testosteron, testislerde ve böbrek üstü bezlerinde sentezlenir, kadınlarda ise yumurtalıklarda eser miktarda üretilmektedir.

Bu hormon tarafından yönetilen en önemli biyolojik karakteristik, seksiliktir. Bunun yanında birçok başka etken bulunmaktadır.

İnsanlar testosteron seviyelerini artırıp, hayatlarını en iyi şekilde geçirmek için geleneksel ilaçlardan steroidlere kadar birçok farklı şey dener.

Bu makaleyi okuduktan sonra muhtemelen siz de vücudunuzdaki testosteron seviyenizi artırmak isteyeceksiniz.

Daha fazla ertelemeden, yüksek testosteron seviyesinin faydaları ile ilgili daha fazla şey öğrenmeye başlayalım.

Sağlıklı testosteron seviyesi nedir?

erkek testosteron üretim yaşı

Mayo Clinic’e göre, testosteron seviyeniz 240 ng/dL ile 950 ng/dL arasında olmalıdır.

Lakin, testosteron seviyeniz yaş, sağlık durumu, hastalıklar, hayat biçimi, egzersiz durumu vb. farklı etkenlere bağlı olarak farklılıklar gösterebilir.

Dünya genelinde standart olarak gözetilen ortalama testosteron seviyesi 600 ng/dL~670 ng/dL aralığında yer almaktadır.

Yaşlandıkça bu seviye 150 ng/dL civarına kadar düşebilir, söylemek gerekir ki bu endişelenecek bir şey değildir.

Ortalama bir erkekte en fazla 1070 ng/dL ile 1200 ng/dL arasında testosteron bulunurken, bu değer atletlerde ve vücut geliştiricilerde daha yüksektir.

Azalan testosteron seviyesini artırmanın pek çok yolu olmakla beraber en popüler çözüm doğal ek takviyelerdir.

Yüksek testosteron seviyesinin faydaları nelerdir?

optimal testosteron seviyeleri

Kalp ve Damar Sağlığı

Testosteron hormonu kemik iliğini direkt olarak etkileyerek kırmızı kan hücresi üretimini artırır.

Düşük testosteron seviyesinin nasıl kalp ve damar hastalığı ihtimalini artırdığına dair birçok çalışma vardır.

Bazı bağımsız araştırmalarda, testosteron terapisi alan erkeklerin kalp durumlarının biraz daha iyi olduğu ve yürüyüş mesafelerinin %33 arttığı gözlemlenmiştir.

T-hormonu arterler içerisinde çalışarak, kalbi diğer organlara bağlar ve damarları genişleterek taşınan kanı artırır.

Yağsız vücut

Yağsız bir vücut birçok erkeğin hayali olmuştur, birçok insan böyle bir vücuda ulaşabilmek için spor salonlarına, kas geliştiricilere, steroidlere, doktorlara vb. şeylere servet ödemeye hazırdır.

Lakin en basit çözüm zaten vücudunuzda bulunmakta. Testosteron hormonu Herkül gibi bir fizikten, gelişmiş kaslara, güce ve dayanıklılığa kadar pek çok şeyden sorumludur.

Düşük T-hormonu seviyesine sahip olan erkeklerin daha fazla yağ depoladığı, toplu bir fiziği olduğu, güçsüz ve dayanıksız oldukları bilinmektedir.

Lakin, hormon terapisi uygulandıktan sonra eski formlarına döndükleri ve yağsız bir vücuda kavuştukları gözlenmiştir.

Sağlıklı kemikler

Kaçımız testosteronun kemik mineral yoğunluğunu artırmada kritik bir rol oynadığını biliyoruz?

200 ng/dL’nin aşağısında testosteron seviyesi olan erkekler kemik erimesi ve kemik zayıflığına karşı daha duyarlıdırlar.

Kliniklerde yapılan çalışmalara göre, Testosteron terapisi (TRT) alan hastaların kemik yoğunluğunun yükseldiği gözlenmiştir.

İşte tam da bu yüzden atletlerin ve diğer sporla uğraşan insanların daha güçlü kemikleri vardır ve kemiklerinin kırılma olasılığı daha düşüktür.

Gelişmiş kavrama yetisi

T-hormonunun bir diğer etkili olduğu alanlardan birisi ise bir şeyleri düşünme, işleme ve yapma konusunda avantaj sağlar.

Kavrama yetisinin ilerlemesi her yaş kategorisinde rastlanmaktadır ama bu IQ seviyenizin Einstein’ınkinden daha yüksek olacağı anlamına gelmez!

T-hormonu seviyeniz yüksekse daha düzgün ve doğru düşünebilir, mantıklı gerekçeler sunabilir, düşünme sürecinizi düzenli bir şekilde yönetebilirsiniz ki buda sizi daha zeki yapar.

Bazı çalışmalara göre, t-seviyesi yüksek insanlarda Alzheimer riskinin azaldığı gözlenmiştir.

Yüksek libido

Bu hepimizin bildiği bir şeydir. Seks ve aşk, testosteron seviyesi ile yakından birbirine bağlıdır.

Tamamı olmasa bile birçok kişinin testosteron terapisi almasının tek etkeni, seks hayatlarını geliştirmek istemeleridir.

Cinsel dürtü partneriniz ile bağlanmanızı sağlar ve yatakta motive bir şekilde icra yapmak için size gerekli dinçliği sağlar.

Ayrıca yüksek testosteron seviyesi size taş gibi sağlam bir ereksiyon vermesinin yanında libidonuzu da yükseltir.

Testosteron seviyesini artırmanın kısa yolu

1. Testogen

testogen

Çinko, B6 vitamini, D & K1, boron gibi bitkisel hastalık önleyici gıdaların birleşiminden oluşan bitkisel bir üründür.

Sentetik steroitlerin aksine, bu ürün kliniksel olarak güvenli olduğu kanıtlanmıştır ve hiçbir yan etkisi yoktur. Cinsel fonksiyonları geliştirir ve kas/yağ oranını düzenler.

2. Testo-Max

testo-max

Bu bitki bazlı takviye ile en erkeksi halinize ulaşın ve ciddi kas gelişimi, dayanıklılık artışı ile ürünün libido artırıcı yeteneklerine tanık olun.

Kilo verme çabalarınıza ek olarak da yağ hücrelerinizi yakın ve yağsız kaslar oluşturun. Besleyici ve organik içerikleri ile ruh halinizi canlandırın ve herhangi bir yan etkiye neden olmadan mükemmel şekillendirilmiş kaslara sahip olun.

3. Testofuel

testofuel

Androjen sentezini artırarak, azalmış olan testosteron seviyenizin eski seviyesine çıkmasına yardımcı olur, böylece cinsel performansınızı arttırır.

Aspartik asit, D vitamini ve istiridye özü gibi %100 organik bileşenlerden oluşan bu ürün tamamen doğaldır. Gücünüzü, dayanıklılığınızı ve iyileşme hızınızı artırır.

4. Prime Male

prime male

Erkekler için performans artırıcı hepsi bir arada bu takviye, kandaki testosteron seviyesini doğal bir şekilde artırır.

12 farklı, afrodizyak etkili tıbbi ürünün karışımından oluşur.  Dayanıklılığınızı artırır, kaslarınızı belirginleştirir, yağ yakar ve kalp damar sağlığınızı iyileştirir.

5. Testolan

testolan

Bir diğer ürün olan Testolan ise içerisinde 11 adet güçlü bileşen barındırır, bunların tamamı güvenli ve organik ürünlerdir.

Testolan diğer ürünlere göre daha hızlı etki gösterir ve daha ilk birkaç haftadan itibaren libido ve dayanıklılığı artırır. Ayrıca içeriği sayesinde nitrik oksit arttırıcı bir özelliği de bulunmaktadır.

Sonuç

Yüksek testosteron seviyesi kesinlikle bir ayrıcalıktır ve genel anlamda hem hayatınızı hem de cinsel yöneliminizi güçlendirir.

İnsanlar  t-seviyeleri artırmak ve seks hayatlarını alevlendirmek için on binlerce TL harcarlar.

Kalp ve damar sağlığına olan yararını da düşünürsek, bu kesinlikle göz ardı edilemeyecek bir şey, özellikle de kalp sağlığınız pek yerinde değilse.

Eğer yaşınız biraz daha yüksek ve buna bağlı olarak testosteron seviyeniz düşük ise, kemik ve akli sağlığınız açısından pek çok yararı olacaktır.

Her zaman doğal ek takviyeleri kullanarak t-seviyenizi kontrol altında tutabilir ve gerektiğinde düzenleyebilirsiniz.

Sonrakini oku: Düşük Testosteron Nasıl Tedavi Edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.