ketojenik diyette yulaf

Yulaf Ezmesi Ketojenik Diyeti Kötü Etkiler Mi?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyette, diğer diyetlerin süper gıdalarından sayılan yulaf ezmesi tüketilir mi ve tüketilirse porsiyon nasıl ayarlanır? Detaylar burada!

Ketojenik diyet sırasında tüketilecek besinlerde çeşitlilik fazladır, ancak belirli içerikli gıdaların diyet etkisini bozmaması için tüketilmemesi gerekir. Bu grubun başında karbonhidrat oranı yoğun olan meyveler ile tahıllar gelir.

Pek çok diyetin ana malzemelerinden olan yulaf ezmesi ketojenik diyete de uygun mu ve diyette nasıl tüketilmeli? Detayları sizler için inceledik.

Ketojenik diyette ne tüketilir?

Ketojenik diyet karbonhidrat tüketimini minimuma indirmek üzerine dayalı bir beslenme programıdır. Bu beslenme programı vücudu ketozis evresine sokarak, yağ yakım ve metabolizma hızını artırır ve zayıflamaya yardımcı olur.

Bütün bunların yanı sıra beyin sistemine, yüksek kolesterole ve kan şekerine de iyi gelir. Bu nedenle ketojenik diyet en popüler beslenme programlarındandır.

Ketojenik diyet listesi, yağ yönünden zengin, protein yönünden yeterli ve karbonhidrat yönünden fakir besinleri tüketmek üzerine kuruludur. Farklı çeşitleri olan bu programda tüketilen gıda miktarı ve oranı da değişkenlik gösterebilir.

Genel olarak yasaklı gıdalar grubunda karbonhidrat ve şeker yönünden zengin olan meyve ve tahıl grubu bulunur. Ayrıca nişasta yönünden zengin olan toprak üstü sebzeler de yasaklılar listesindedir.

Yulaf ezmesinin ketojenik diyete etkisi

Yulaf ezmesi, pek çok diyet listesinde sağlığa olan etkileri ve zayıflamaya yardımcı olması nedeniyle tercih edilir. Yulaf unu, ezmesi, kırığı gibi farklı çeşitleri sağlıklı tarifler hazırlamak için oldukça ideal besinlerdendir.

Ancak yulaf lif yönünden zengin olsa da, içeriğinde yüksek karbonhidrat bulunur. Karbonhidrat içeriği zengin olan besinlerin ketojenik diyet sırasında tüketilmemesi gerekir.

Ketojenik diyetin ana kuralı, günlük karbonhidrat tüketimini ortalama 50 gram ile sınırlı tutmaktır. Bu nedenle gün içindeki karbonhidrat alımına son derece dikkat etmek gerekir.

Diyet programına yulaf ezmesini eklemek pek ideal değildir, ancak bu tarz gıdaların tüketilmesi durumunda porsiyonlarının iyi ayarlanması gerekir. 50 gramın altında karbonhidrat alımı sağlandığı sürece kaynak gıda kişiye göre tercih edilebilir.

Diyete yardımcı olması açısından çeşitli ketojenik hapların kullanımı da artırılabilir. Ayrıca gerekirse, vücuda ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteğini sağlamak için çeşitli ek takviyeler almak da tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.