yumurta testosteronu

Yumurta Yemek Testosteronu Arttırır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Yumurta testosteron seviyesini artırıyor mu? Testosteron seviyesini artırmak için nasıl bir beslenme alışkanlığına sahip olmalıyız? Tüm cevaplar sitemizde!

Testosteron seviyelerini artırmak için sağlıklı beslenmeden spora, yaşam tarzı değişikliklerinden takviye ilaçlara kadar uygulanabilecek pek çok yöntem var. Burada önemli olan elbette sizin tercihleriniz.

Peki yumurta yemek, testosteron seviyesini artırır mı? Testosteron seviyesini arttırmak için ne kadar yumurta tüketmek gerekiyor? Tüm bu soruların cevaplarına hep birlikte bakalım.

Yumurta yemenin testosteron seviyesine etkisi nedir?

Testosteron seviyesini artırmak için yumurta sarısı tüketmek faydalı olabilir. Her ne kadar kolesterol seviyesinin yüksek olduğu düşünülse de aslında yumurta sarısında kırmızı etten çok daha az kolesterol bulunur. Eğer kolesterol seviyeniz çok yüksek değilse, günde 1 adet yumurta tüketmeniz yeterli olacaktır.

Yumurta ayrıca protein ve amino asit bakımından da oldukça zengindir. Bu yüzden de testosteron seviyelerinin artırılması konusunda güçlü bir yardımcıdır.

Eğer herhangi bir sebeple yumurta tüketemiyorsanız, bu durumda protein ve amino asit kaynağı olan başka besinler tüketebilir ya da testosteron artırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Günümüzde testosteron artırıcı ilaçların yan etkileri konusunda pek çok spekülasyon mevcut. Fakat bu spekülasyonlar bu tarz ilaçlara karşı hep vardı ve büyük ihtimalle de olmaya devam edecek. Bu yüzden testosteron artırıcı ilaçlara olan güven konusunda doğru bilgiye ulaşmak önemli.

Testosteron seviyesini arttırmak için nasıl bir beslenme alışkanlığı olmalı?

Günlük beslenme rutin, içeriğinde testosteron artırıcı vitamin ve mineraller olan yiyeceklerden oluşturabilirsiniz. Bu yöntem testosteron seviyenizi arttırmak konusunda çok daha etkili olacaktır.

Örneğin öğünlerinizde tereyağı içeren yiyecekler tüketebilir, yemeklerinizi zeytinyağı kullanarak yapabilirsiniz. Eğer kırmızı et tüketecekseniz, yağsız olmasına özen göstermeniz önemli. Karides gibi kabuklu deniz canlıları da testosteron seviyesini yükseltmeye yardımcıdır.

Kahvaltı için yumurta ve peynir tercihleriniz arasında olmalı. Öğün aralarında ise daha çok muz ve kaju, badem, ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişler tüketmeyi ihmal etmeyin.

Sol olarak özellikle brokoli, karnabahar ve brüksel lahanası gibi sebzeleri haşlanmış olarak tüketmeniz de, testosteron seviyesine yükseltmeye ve aynı zamanda daha sağlıklı bir bedene kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.