kilo vermek için d vitamini tüketin

Zayıflamak İçin D Vitaminini Ne Kadar Tüketmeliyim?

  Yazar: Michael Moody

Vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerden biri D vitamini. Peki D vitamini zayıflamaya yardımcı mı ve ne kadar tüketmek gerekiyor? Cevaplar burada!

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineralleri ve vitaminleri yeterli sayıda almamız, hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz için büyük önem taşıyor. Vücudumuz için en önemli vitaminlerden biri de şüphesiz ki D vitamini.

D vitamini bir yandan sağlıklı bir vücut yaratırken, bir yandan da zayıflamaya yardımcı olabilir. Peki zayıflamak için ne kadar D vitamini tüketmek gerek? Hep birlikte bakalım.

Zayıflamak için d vitamini

Vücudumuzda leptin ismi verilen bir hormon bulunur ve bu hormon beyne tokluk hissini göndermekle sorumludur. D vitamini içerisinde de leptin hormonu bulunur ve eğer yeterli seviyede alırsanız kendinizi daha tok hissedersiniz. Bu durum da kilo vermeye yardımcıdır.

D vitamini, güneş ışığına maruz kaldığımız zamanlarda vücudumuz tarafından kendiliğinden üretilir. Aynı zamanda kanda dolaşan D vitamini miktarını artırmak için vitamin takviyeleri ve D vitamini içeren besinler de tüketilebilir.

Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi ve Hollanda VU Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları, D vitamininin eksikliği ile obezite arasındaki ilişkiyi çözmek için bazı araştırmalar gerçekleştirdi.

Yapılan bu araştırmanın sonucuna göre; kandaki D vitamini oranı az olduğunda paratiroit ve kalsitriol ismi verilen iki farklı hormon oluşuyor. Bu hormonların artması ile birlikte vücutta bulunan ve yakılması gereken yağ depolanmaya başlıyor.

Söz konusu durum kilo alımına ve daha ileri seviyelerde ise obeziteye neden oluyor. Bu yüzden de vücudun ihtiyacı kadar D vitaminini düzenli şekilde tüketmek gerekiyor.

Zayıflamak için ne kadar d vitamini tüketmek gerek?

Ne kadar D vitaminine ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için D vitamini seviye kontrol testleri yaptırabilirsiniz. Sağlıklı bir insanda bulunması gereken D vitamini seviyeleri ise şu şekilde:

  • 0-1 yaş arası çocuklarda 400 IU
  • 1-70 yaş arası insanlarda 600 IU

Bu seviyeler vücudun anatomik yapısına, yaşa, boya, kiloya ve çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. D vitamini takviyesi alırken bir yandan da kilo verme hapları kullanmak mümkündür.

Ayrıca D vitamininin şu faydalarından bahsetmekte de fayda var: Depresyona iyi gelir, hastalıklarla savaşır ve cilt kırışıklarının giderilmesi konusunda etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.