kilo vermek için diyet listesi

Zayıflamak İçin Diyet Listesi Nasıl Oluşturulur?

  Yazar: Michael Moody

Günümüzde zayıflamak isteyenlerin en çok uyguladığı yöntem diyet yapmak. Peki zayıflamak için en uygun diyet listesi nasıl oluşturulur? Cevaplar bu yazıda!

Zayıflamak için en sık başvurulan yöntem şüphesiz ki diyet listeleri oluşturmak. Peki zayıflamak için sağlıklı bir diyet listesi nasıl oluşturulur? Tüm cevaplar yazımızın devamında.

Zayıflamak için diyet listesi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler

Hazırlanacak olan liste, bir yandan daha sağlıklı bir hayata geçiş yapmanızı sağlarken, bir yandan da zayıflamanıza yardımcı olmalıdır. Bunun için de söz konusu diyet listesi içerisinde bulunması gereken belli başlı besinler bulunuyor:

  • Karbonhidrat, protein ve yağ gibi makro besin öğeleri bakımından zengin yiyecekler tüketilmeli,
  • Mineral, vitamin ve lif gibi mikro besin öğeleri bakımından dengeli olunmalı,
  • Et ve et ürünleri, sebzeler, süt ve süt ürünleri, ekmek ve türevleri, meyveler ve kuru baklagiller hem yeterli hem de dengeli şekilde tüketilmelidir.

Diyet listeleri hazırlanırken pek çok faktör göz önünde bulundurulur. Örneğin listeyi yaparken kişinin anatomik yapısı, yaşı, boyu, kilosu, ne kadar fiziksel aktivitede bulunduğu, yaşam şekli, beslenme düzeni, altta yatan hastalıkları ve çok daha fazlası oluşturulacak olan diyet listesi konusunda belirleyicidir.

Bir diğer yandan yukarıda saymış olduğunuz yiyeceklerin ve besin öğelerinin sabah kahvaltısına, öğle yemeğine ve akşam yemeğine dengeli şekilde yerleştirilmesi gerekir. Öğünler arasında ek öğünler yerleştirme ya da öğün atlama, diyet programının başarısız olmasına neden olur.

1 günlük örnek diyet listesi

Her ne kadar diyet listeleri kişinin durumuna bağlı olarak diyetisyenler tarafından geliştirilmesi gereken listeler olsa da 1 günlük bir listeyi örnek olması açısından buraya bırakabiliriz:

  • Sabah: 1 yumurta, 4-5 zeytin, 1 dilim beyaz peynir, 2 dilim kepekli ekmek, domates, salatalık ve yeşillik.
  • Ara: 1 armut ve 1 galeta.
  • Öğle: 1 kâse mercimek çorbası, bol salata, ızgara balık, 1 dilim kepekli ekmek.
  • Ara: 5-6 çiğ badem ya da fındık.
  • Akşam: 1 tabak zeytinyağlı ıspanak, bol salata, 1 kâse kaymaksız yoğurt, 1 dilim kepekli ekmek.
  • Ara: 3 kuru kayısı, 1 bardak süt.

Aynı zamanda bu diyet listesi ile birlikte kilo verme hapları da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.