kilo vermek için tahıllar

Zayıflamak İçin En İyi Tahıl Hangisidir?

  Yazar: Michael Moody

Diyet yaparken hangi tahılın tüketilmesi daha doğru olur ve diyete yardımcı kilo aldırmayan tahıllar hangileridir? Aradığınız cevaplar bu bağlantıda!

İçeriğindeki karbonhidrat nedeniyle tahıl tüketiminin kilo almaya neden olduğu düşünülüyor. Kilo vermek için hangi tahılın tüketilmesi gerektiği ve sağlıklı olduğu ise sıklıkla tartışılıyor.

O halde zayıflamak için en ideal tahılın hangisi olduğunu ve çeşidine göre tahılların özelliklerini değerlendirelim.

Kilo verirken tahıl seçimi

Neredeyse bütün tahıllar karbonhidrat bakımından zengindir, bu nedenle tahıl tüketmenin kilo aldırdığı düşünülür. Ancak bazı tahıllar lif ve protein bakımından zengindir, dolayısıyla diyete yardımcı besinlerdendir.

İçeriğindeki besleyici öğelerle sağlığı koruyan ve tok tutarak kilo vermeye katkı sağlayan tahılların mutlaka beslenme programına dahil edilmesi gerekir. Bu tahıllar şunlardır:

Yulaf: Un, ezme ve kırık gibi farklı şekillerde tüketilen yulaf en sağlıklı tahıllardan biridir. Lif içeriği zengindir ve önemli bir antioksidandır. Midede şişerek tok kalmayı sağlar.

Esmer pirinç: Beyaz pirince göre vitamin bakımından oldukça zengin olan esmer pirinç, yağ yönünden daha fakirdir. Ayrıda daha doyurucudur, bu sayede daha az kalori alınmasına yardımcı olur.

Kinoa: Süper gıdalardan olan kinoa özellikle omega-3 yağ asitleri ve B grubu vitamin bakımından oldukça zengin sağlıklı bir tahıldır. Gluten intoleransı bulunan kimseler ve çölyak hastaları için en ideal besinlerdendir.

Çavdar ekmeği: Diğer ekmeklere göre porsiyon başına en fazla besin değeri çavdarda bulunur. Çavdar ekmeğinde tam buğdaydan 4 kat fazla lif ve yüksek oranda demir vardır. Dolayısıyla sindirime yardımcıdır.

Badem unu: Beyaz una göre çok daha fazla protein ve life sahip olan badem unu, düşük kalorili diyet uygulayanlar için mükemmeldir. Sağlıklı yağların yanı sıra magnezyum ve fosfor barındırır.

Hindistan cevizi unu: Hindistan cevizi her şekilde diyete yardımcı bir besindir. Un olarak hamur işi, ekmek ve tatlılarda kullanılan hindistan cevizi yüksek liflidir.

Dengeli beslenmek ve sağlıklı olmak için tahıl tüketimi şarttır. Sağlıklı tahılların tüketilmesi ideal kilonun uzun süre korunmasını sağlar, kilo verme sürecinde vücuda destek olur.

İyi planlanmış bir beslenme alışkanlığı kısa sürede istediğiniz kiloya gelmenize yardımcı olur. Eğer daha çabuk sonuç almak istiyorsanız hızlı kilo verdiren sağlıklı ilaçlara da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.