kilo kaybı için omega-3

Zayıflamak İçin Günde Ne Kadar Omega-3 Tüketmeliyim?

  Yazar: Michael Moody

Balık yağı tüketerek yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırmak mümkün müdür ve günde ne kadar balık yağı tüketilmesi gerekir? Merak edilenler burada!

Kilo verme sürecinde yağ tüketimi oldukça önemlidir. Bu nedenle yağlardan genellikle kaçınılması gerekir. Ancak omega-3 zayıflamaya yardımcı sağlıklı yağlardandır.

Peki omega-3 zayıflamak için ne kadar ve nasıl tüketilmelidir? Bütün merak edilenler burada.

Omega-3 nasıl zayıflatır?

Omega-3 dışarıdan alınan ve vücut tarafından üretilemeyen yağ asitleridir. Kalp damar sağlığı, bağışıklık sistemi, cilt dokusu ve beynin düzgün çalışması için hayati önem taşıyan omega-3 zayıflatıcı etkiye de sahiptir.

Yağ asidi olan omega-3 uzun süre tok kalmayı sağlayarak iştahı azaltır. Bu sayede yeterli omega-3 tüketimi ile gün içinde alınan kalori de sınırlandırılmış olur.

Ayrıca omega-3 içeren balık gibi besleyici gıdaların kalorisi, kırmızı et grubuna göre oldukça düşüktür. Bu da kilo vermeye yardımcıdır.

Yapılan çalışmalar omega-3’ün metabolizmayı hızlandırdığını ve yağ yakımını artırdığını göstermektedir. Düzenli tüketildiğinde egzersiz sırasında yakılan kaloriyi artırdığı da bilinir.

Ek olarak insülin ve kan şekeri seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur ve obeziteyle gelen hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Özetle, iyi planlanmış bir diyet ve egzersiz programına yeterli miktarda omega-3 eklemek, hızlı ve sağlıklı şekilde kilo vermeyi sağlar. Bu nedenle omega-3 özellikle obezite tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

Günlük omega-3 tüketimi

Kilo vermek isteyenlerin mutlaka diyetine omega-3 yönünden zengin gıdalar eklemesi veya ek takviye kullanması gerekir. Badem, fındık, ceviz, nohut, soya fasulyesi, kuru fasulye, keten tohumu, somon, ton balığı ve yeşil yapraklı sebzeler omega-3 yönünden zengindir.

Pek çok açıdan sağlığa faydalı olan omega-3, aşırıya kaçılmadan ve yeteri kadar tüketilmesi gereken bir yağ asididir. Bu oran günlük ortalama 200 ila 500 gramdır. Kilo verme aşamasında ideal omega-3 tüketimi şu şekilde olabilir:

  • Haftada 2 kez ızgara veya buğulama balık
  • Günlük düzenli omega-3 takviyesi
  • Günde 5-10 taze badem ya da 2 tane ceviz
  • Günde 8-10 kaşık yeşil yapraklı sebze yemeği ya da salata
  • Her gün yoğurt ve salataların içinde 1 kaşık keten tohumu
  • Haftada 2 gün kuru baklagiller

Omega-3’ün zayıflamaya yardımcı olması için mutlaka önerilen oranlarda tüketilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.