kilo kaybı için kalori hesaplama

Zayıflamak İçin Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

  Yazar: Michael Moody

Günlük harcanan enerji miktarının hesaplanması tüketilen besin miktarını kontrol etmeye yarar. Peki doğru kalori nasıl yapılır? Tüm cevaplar burada!

Kilo vermek için vücuda giren enerjinin harcanan enerjiden az olması gerekir, yani vücutta kalori açığı oluşturulmalıdır. Bunun için de gün içinde tüketilen besinlerin kalorisinin hesaplanması gerekir.

Peki kilo vermek için gün içinde kaç kalori alınmalıdır ve kalori hesabı nasıl yapılır? Bu yazımızda kalori hesabına dair merak edilenleri derledik.

Kalori hesabı nasıl yapılır?

Kalori, bir enerji birimidir ve besinlerle birlikte alınan enerji miktarını ölçmede kullanılır. İnsan vücudunda hayati devamlılığın sağlanması için organizmalarda kullanılan belirli bir enerji miktarı vardır. Bu enerji yiyecek ve içecek yoluyla alınır.

Bazal metabolizma ihtiyacına hareket ve egzersizlerin eklenmesi, günlük enerji tüketimini ortaya koyar. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bireylerin bu enerjiden 500 ila 1000 kalori daha az alması gerekir.

Her insanda gün içinde harcanan enerji miktarı farklıdır. Kişinin cinsiyeti, boyu, yaşı ve fiziksel aktivite seviyesi kalori hesaplamasında öne çıkan faktörlerdendir. Hiç hareket etmeyen bir insanla, aktif spor yapan bir insanın kilo vermek için alması gereken kalori miktarı aynı değildir.

Günlük kalori ihtiyacını hesaplamak ve bazal metabolizma için çeşitli formüllerden yararlanılır. Bu formüllere göre kişi, gün içinde bazal metabolizmada yakılan enerji miktarını öğrenebilir. Daha sonra vücutta kalori açığı yaratarak kilo verilebilir.

Kilo vermede az kalori almak etkili midir?

Kalori hesabı yaparak kilo vermek mümkündür. Fakat her besinin içeriği farklıdır ve her insanın metabolizması farklı şekilde çalışır. Bu nedenle kalori hesaplamalarının %100 doğru olmadığının bilinmesi gerekir.

Kalori açığıyla kilo verirken spor egzersizleri ve diyetin bir arada uygulanması önerilir. Ayrıca sağlıklı kilo kaybı için kilo verme sürecinin hızlı olmaması da lazımdır. Yine her bireyin kilo verme hızı ve ideal kiloya ulaşma süresi birbirinden farklıdır.

Bu nedenle kilo verme hızı ve süreci fazlasıyla kişiye özeldir. Sadece diyet veya kalori açığıyla kilo vermek mümkün olsa da bu süreçte etkili yağ yakıcı ilaçlardan da faydalanılabilir. Böylece daha kısa sürede sağlıklı kilo vermek mümkün olur ve ideal vücut tipine kısa sürede kavuşulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.