kilo vermek için karbonhidrat

Zayıflamak İçin Karbonhidratı Ne Zaman Yemeliyim?

  Yazar: Michael Moody

Zayıflamak için hangi besini ne zaman tüketmek gerekiyor? Örneğin karbonhidrat alımı ne zamanlarda gerçekleşmeli? Cevaplar için bu yazıya göz atın!

Zayıflama programları içerisinde neyi ne kadar yediğiniz kadar ne zaman yediğiniz de büyük önem taşıyor.

Peki zayıflama sürecinde karbonhidratı ne zaman tüketmek gerekiyor? Bu sorunun cevabını bu yazımızda vermeye çalıştık.

Karbonhidratı ne zaman tüketmek gerek?

Günlük beslenme alışkanlıklarımızın içerisinde mutlaka karbonhidrat bulunuyor. Aşırı karbonhidrat tüketmenin hem sağlık açısından sorunlar yaratabildiği hem de kilo verme sürecini hızlandırdığı biliniyor.

Her şeyin olduğu gibi, karbonhidrat tüketiminin de sağlıklı dengeli bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Eğer dengeyi kuruyorsanız, günün her saatinde karbonhidrat almanızda bir sakınca yok.

Fakat günün erken saatlerinde karbonhidrat tüketmenin daha sağlıklı olduğuna dair yapılmış olan çalışmalar var. Çünkü akşam saatlerinde karbonhidrat tüketmek kan şekerinin artmasına neden oluyor. Ardından vücutta bulunan enerji kullanılamadığı için vücut yağına dönüşüyor ve bu da kilo almaya sebep oluyor.

Sağlıklı karbonhidrat kaynakları

Karbonhidrat içeren şeylerin sağlıksız olduğuna dair yanlış bir bakış var. Nitekim sağlıklı karbonhidrat kaynakları da mevcut. Bunları şu şekilde listelemek mümkün:

  • Tahıl ve Nişastalar: Eğer ekmek, pirinç ya da makarna tercih edecekseniz, bunların tam tahıllı olmasına özen göstermeniz gerekiyor.
  • Meyveler: Dengeli şekilde meyve tüketmek önemli. Aynı zamanda elma gibi kabuklu meyveleri kabuklarıyla tüketmeniz öneriliyor.
  • Sebzeler: Karbonhidrat bakımından zengin olmakla birlikte, doyurucu olan patates, mısır, kabak ve kök sebzeler tüketilebilir.
  • Baklagiller: Baklagiller bitki bazlı protein almak için önemlidir. Karbonhidrat takviyesi için de bezelye, mercimek ve fasulye tüketilebilir.
  • Süt: Karbonhidrat için tüketilebilecek olan besinlerden biri olan süt, aynı zamanda zengin bir kalsiyum, protein ve D vitamini kaynağıdır.

Zayıflamak için karbonhidrat tüketimini dengelemek dışında yapabileceğiniz başka şeyler de bulunuyor. Bunların listesini de şu şekilde yapmak mümkün:

  • Güne egzersizle başlayın ve gün içerisinde mümkün olduğunda çok hareket edin,
  • Uykusuzluk kilo alımına sebep olur, bu yüzden uyku kalitenizi önemseyin,
  • Beslenme programlarınız içerisine kilo vermenize yarayacak besinler yerleştirin.

Eğer tüm bunları yaparak kilo vermeyi başaramıyorsanız, bu durum yağ yakmanıza yarayacak kilo verme hapları tercih edebileceğiniz bir yöntem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.