kilo vermek için koşu bandı

Zayıflamak İçin Koşu Bandı Nasıl Kullanılır?

  Yazar: Michael Moody

İsterseniz bir parkurda, isterseniz koşu bandında koşun, kilo vermeye yardımcı olacaktır. Peki koşu bandını ne şekilde kullanmak gerek? Cevaplar burada!

Zayıflamak için koşmak yapabileceğiniz en kolay egzersizlerden biri. Bunun için isterseniz bir parkura gidebilir, isterseniz koşu bandı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Peki zayıflamak için koşu bandını ne şekilde kullanmak gerekiyor? İşte bu konu hakkındaki tüm merak edilenler.

Koşu bandında zayıflamak için izlemeniz gereken adımlar

“Altı üstü koşmak, ne kadar kompleks olabilir ki?” diyebilirsiniz. Fakat ne kadar ve nasıl bir tempoda koşmanız gerektiği gibi detayları bilirseniz, kendiniz için kilo verme sürecini de o kadar hızlandırmış olursunuz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

  • Kolay bir egzersiz programı ile, haftada 2 ya da 3 gün, günde 30 dakika koşu bandında koşmaya başlayabilirsiniz. Eğer 30 dakika çok gelirse, bu süreyi 20 dakikaya düşürebilirsiniz.
  • Her hafta bir yokuş, bir de egzersiz antrenmanı uygulayabilirsiniz. Tempoyu değiştirmeyin ve aynı tempoda 20 ila 30 dakika boyunca koşun.
  • Haftada 1 gün uyguladığınız koşu süresini iki katına çıkarın.
  • Bir hafta içerisinde koştuğunuz gün sayısını artırın ve 20-30 dakikalık koşu periyotlarının içine 10 dakikalık sprintler ekleyin.
  • Her gün ne kadar ve ne tempoyla koştuğunuzu not edin ve kalori/kilo hesabı yapın. Bu şekilde ne kadar ilerleme kat ettiğinizi takip etmiş olursunuz.

Elbette bu adımlara harfiyen uymanız gerekmiyor. Vaktinize, enerjinize ve motivasyon seviyenize göre farklı koşu programları da yaratabilirsiniz. Bu arada unutmadan söylemekte fayda var; yağ yakımını hızlandırmak için kilo verme hapları da kullanabilirsiniz.

Koşu bandında koşmanın faydaları

Koşu bandında koşmak elbette kilo vermeye yardımcı. Fakat olumlu etkileri yalnızca bununla sınırlı değil. Koşu bandında düzenli olarak şu etkileri de görmeniz mümkün:

  • Kalp ve damar sağlığı, kolesterol ya da yüksek tansiyon gibi hastalıkları kontrol altında tutar.
  • Sağlıklı bir beslenme düzeni ile kas gelişimine yardımcı olur.
  • Daha sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
  • Dinçlik sağlar, enerji verir ve metabolizmayı hızlandırır.

Özellikle sabah saatlerinde koşmak, sizi güne hazır hale getirecek ve gün içinde yapmanız gereken işlere dair motive edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.