Kilo Kaybı için MCT Yağı Nasıl Kullanılır-kilo verme

Zayıflamak İçin MCT Oil Nasıl Kullanılır?

  Yazar: Michael Moody

Son yıllarda zayıflamak için yaygın şekilde kullanılan MCT oil nedir ve zayıflamak için ne şekilde kullanılması gerekir? Tüm merak edilenler bu yazımızda.

Günümüzde zayıflamak için kullanılan pek çok alternatif yöntem geliştirilmiş durumda. Bu alternatiflerden bazıları son dönemlerde yaygınlaştı. Bunlardan biri de MCT yağı tüketmek.

Peki MCT yağı nedir ve zayıflamak için ne şekilde kullanılmalıdır? MCT yağı hakkında bir araştırma yaptık ve önemli bilgileri sizinle paylaştık.

MCT oil nedir?

MCT, orta zincirli bir yağ asididir. Son dönemde özellikle sporcular ve vücut geliştiriciler arasında oldukça popüler hale geldi. MCT yağı, yoğun olarak hindistan cevizi yağı içerisinde bulunur. Bu yüzden son yıllarda hindistan cevizi yağına olan ilgi de artmış durumda.

Diğer yağlara oranla çok daha kolay sindirilen bir yağ olan MCT, palm yağında ve süt ürünlerinde de küçük miktarlarda bulunur. Fakat hindistan cevizi yağı içerisinde yüzde 50’den fazla MCT bulunur.

MCT oil ile kilo vermek

MCT yağı kilo vermek konusunda büyük bir yardımcıdır. MCT yağı vücutta doygunluk hissinin artmasını sağlayan peptit yy ve leptin hormonlarının salınımını artırır.

Yapılmış olan bir çalışmada kahvaltıya takviye olarak 2 yemek kaşığı MCT yağı tüketen kişilerin öğle yemeğinde, hindistan cevizi yağı tüketenlere göre daha az yemek yedikleri ortaya konmuştur. Bu durum da kilo vermeye dolaylı olarak yardımcı olur.

Aynı zamanda MCT yağının vücut ağırlığının korunması, bel bölgesinin incelmesi ve obezitenin önlenmesi gibi konularda da etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca MCT yağı ile birlikte kilo verme hapları da kullanılabilir.

MCT oil hangi açılardan faydalı?

MCT yağı kilo vermek konusunda daha pek çok açıdan yardımcı olur. MCT yağının kilo vermek açısından faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sporcularda bulunan laktik asidin oluşumunu azaltır ve daha fazla enerji üretmek için yağ kullanımına yardımcı olur,
  • İçerisinde maya ve bakterilerin büyümesini önleyen ve onlarla savaşan yağ asitleri barındırır,
  • Kalp hastalığı riskini minimum seviyeye getirir,
  • Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Tüm bu özellikleri sayesinde, özellikle de yağ yakımına yardımcı olması sebebiyle MCT yağı her geçen gün daha fazla insan tarafından tercih ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.