kilo vermek için koşmak

Zayıflamak İçin Ne Kadar Koşmalıyım?

  Yazar: Michael Moody

Yürümek ve koşmak zayıflamak için son derece etkili yöntemler. Peki zayıflamak için ne kadar koşmak gerekiyor? Cevapları sizler için araştırdık.

Zayıflamak için uygulanabilecek en etkili yöntemlerden biri koşmak. Bu durum aynı zamanda sağlıklı bir yaşam açısından da önemli.

Peki zayıflamak için ne kadar koşmak gerekiyor? Bu konu hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık ve bir araya getirdik.

Zayıflamak için koşulması gereken mesafe

Bir insanın zayıflamak için ne kadar koşması gerektiği, yaşına, cinsiyetine, anatomik yapısına ve ağırlığına göre değişkenlik gösterebilir. Fakat uzmanlar tarafından belirtilmiş olan belli rakamlar da bulunuyor.

Buna göre ortalama bir insanın vücudundaki 1 kilo yağı eritmesi için koşması gereken mesafe 125 kilometre olarak açıklanmış. Aynı zamanda 21 saat tenis, 16 saat basketbol ve 17 saat yüzme de benzer etkiyi yapıyor.

Burada 125 kilometreyi tek bir günde koşmak elbette mümkün değil. Fakat burada vermeniz gereken kiloyu hesaplayabilir ve buna göre bu mesafeyi belirli bir zamana yayabilirsiniz.

Elbette koşmanın yanında zayıflamak için başka yöntemler de uygularsanız zayıflama süreci biraz daha hızlanacaktır. Bu rakamlara ulaşamasanız bile bir şekilde başlamak ve mümkün olduğunca koşmak zayıflama sürecinde her zaman yardımcınız olacaktır.

Bir yandan koşarken, bir yandan da hayatınıza yağ yakıcı hapları dahil edebilir, süreci kendiniz için çok daha basit bir hale getirebilirsiniz.

Koşmak zayıflamaya nasıl yardımcı oluyor?

Eğer bir insan koşmayı bir alışkanlık haline getiriyor ve her gün düzenli olarak koşuyorsa, bu durum vücudun çalışmaya alışması anlamına gelir. Koşu yapıldığı zamanlarda metabolizma normal zamanlara oranla çok daha sağlıklı ve çok daha hızlı çalışır.

Koşu yapıldığı zamanlarda vücudun performansı iki katına çıkar. Aynı zamanda daha fazla kalori yakılır ve bu da zayıflamaya yardımcıdır.

Bir diğer yandan koşmanın iştahı keseceğine dair yapılmış olan çalışmalar vardır. Zaten kilo verme sürecinde genellikle hastaların iştahlarını kesecek yiyecekler tüketmeleri ve buna yönelik egzersizler yapmaları önerilmektedir.

Koşu bunlardan biri olarak gösterilse de bazı insanlarda tamamen farklı bir etki gösterebilir ve daha fazla besin tüketmeye sebep olabilir. Böyle durumlarda da kilo vermeye yardımcı olacak besinleri tüketmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.