kilo vermek için proteinler

Zayıflamak İçin Ne Kadar Protein Tüketmelisiniz?

  Yazar: Michael Moody

Hem etkili hem de kalıcı şekilde kilo vermek herkesin hayali, yeterli protein tüketimi ile bu hayal gerçek olabilir. Peki nasıl? Bütün cevaplar burada…

Sağlıklı şekilde kilo vermek ve ideal kilo aralığını korumak için günlük protein tüketiminin iyi ayarlanması gerekir. Protein tüketimi vücuttaki yağ kas oranının dengelenmesinde de etkilidir.

Peki zayıflamak için ne kadar protein tüketilmesi gerekir ve en iyi protein kaynakları nelerdir? İşte detaylar.

Zayıflamada protein tüketimi

Protein tüketimi, sağlıklı bir bireyin gün içinde belirli miktarda alması gereken temel besin ögelerindendir. Egzersiz ve sağlıklı bir diyetle devam eden beslenme programında, günlük protein tüketimi kilo verme hızını etkileyebilir.

Proteinler vücudun temel yapı taşlarındandır ve kilo verirken kas kütlesini artırarak yağ yakımının hızlanmasını sağlar. Çünkü bilindiği gibi diyet yaparken kilo kaybı kas kütlesinden de olabilir ve bu istenmeyen bir durumdur.

Sağlıklı bir bireyde günlük protein tüketiminin harcanan kalorinin yaklaşık %10 ila %35 seviyesinde olması gerekir. Günlük kalori ihtiyacı ise kişinin yaşı, cinsiyeti ve egzersiz programına göre farklılık gösterir.

Ortalama bir egzersiz ve diyet programı uygulayan bireylerde zayıflamak ve kas kütlesini artırmak için tüketilmesi gereken protein miktarı, kilo başına 0,8 ila 1 gramdır. Bu oran yapılan egzersiz yoğunluğunun artırılması ile birlikte 1,7 grama kadar çıkabilir.

Protein bakımından zengin gıdalar

Proteinler, yağ ve karbonhidrattan farklı olarak vücudun daha fazla enerji harcamasını sağlar. Ayrıca kas dokusunu desteklediği için enerjik olmaya yarar.

Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan proteinler, gün içinde yeterli oranda tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur. Bu nedenle kilo vermek için protein yönünden zengin gıdaların tüketilmesi gerekir.

Yapılan araştırmalara göre en kaliteli protein kaynağı yumurtadır. 1 yumurtada yaklaşık 5 gram protein bulunur. Dolayısıyla birkaç yumurta ve süt ürünün birlikte tüketilmesi, günlük protein ihtiyacının önemli miktarını karşılar.

Bunun dışında kırmızı et, balık, kümes hayvanları da protein yönünden zengin gıdalardır. Nohut, börülce, fasulye ve mercimek gibi tohumlar ile yulaf, buğday, mısır gibi tahıllar da değerli protein kaynaklarıdır.

Kısaca, beslenme programına yeterli miktarda protein dahil ederek zayıflamak mümkündür. Bunun yanına yağ yakımını hızlandıran hapların eklenmesi ile kilo verme hızını artırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.