kilo vermek için su içmek-kilo verme

Zayıflamak İçin Ne Kadar Su İçmeliyim?

  Yazar: Michael Moody

Su vücudumuz açısından en önemli bileşen. Onsuz yaşamamız elbette mümkün değil. Peki zayıflamak için ne kadar su içmemiz gerekiyor? Gelin birlikte bakalım.

Su, yaşamın en önemli bileşenidir. Suyun en önemli faydaları arasında cildin nemlenmesi, toksinlerin dışarı atılması ve enerji vermesi gösterilebilir.

Peki zayıflamak için ne kadar su içmek gerekiyor? Hep birlikte bu sorunun cevabına bakalım.

Ne kadar su içmelisiniz?

Sağlıklı beslenme, düzenli egzersizler, geceleri sağlıklı uyku gibi diğer yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte bol miktarda su içmek kilo vermeye büyük ölçüde katkıda bulunur.

Birkaç araştırmaya göre, günlük doğru miktarda su içmek metabolizmanızı hızlandırabilir ve iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca toksinlerin atılmasında hayati bir rol oynar. Kilo verdikten sonra bile, kilo kaybını sürdürmek için bol miktarda su içmeye çalışın.

Uzmanlar günde yaklaşık sekiz bardak (yaklaşık 2 litre) su içilmesini önermektedir ancak bu miktar her bireye göre farklılık gösterebilir. Antrenmandan önce yaklaşık 480 ml su içilmesi ve egzersiz sırasında 150-200 ml su içilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, kaybedilen sıvıları yenilemek için egzersiz sonrası 480 ml daha içilmelidir.

Diğer genel kurallar, güne aç karnına yaklaşık iki bardak su içerek başlamaktır.

Vücudumuz ayrıca kahve, çay, süt ve özellikle meyve ve sebzeler gibi yediğimiz yiyecekler yoluyla gıdalardan yeterince su alır. Temel standart, gerçekten susadığınızda su içmek ve diğer zamanlarda da yeterli miktarda su yudumlamaktır.

Sancılı bir baş ağrısı, tatsız bir ruh hali, sürekli açlık veya konsantrasyon güçlüğü, su tüketimi eksikliğinden kaynaklanan dehidrasyonun belirtileridir. En etkili çözüm, sadece su içmektir. Diyetisyenler aşırı yemek yememek için yemeklerden önce 2 bardak su içilmesini önermektedir.

Su kilo kaybını kolaylaştırmada nasıl önemli bir rol oynar?

İçme suyu, yaktığınız kalori miktarını, en önemlisi dinlenme enerji harcamasını hızla yoğunlaştırabilir. Su, doğal olarak kalorisizdir ve yemekten önce su içmek, gıda alımının azalması ve kilo kaybı ile ilişkilidir.

Su eksikliği, vücudun depolanmış karbonhidratları ve yağları uygun şekilde metabolize etmesini engeller. Yağ metabolizması sürecine lipoliz denir ve susuz kalırsanız vücut aşırı yağları yakamayabilir. Su vücutta biriken atıklar şişkinlik, şişkinlik ve yorgunluk hissetmenize neden olabilir ve belinizde kilo artışına neden olabilir. Hidrasyon, atıkları uzaklaştırmanın anahtarıdır ve kilo verme hapları ile birlikte bol tüketilmesi fayda sağlar.

Herhangi bir kilo verme programının temel unsuru egzersizdir. Bu nedenle, yetersiz su alımının olumsuz etkilerini önlemek için su içmek çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.