Kilo Vermek İçin Yürüyün-kilo verme

Zayıflamak İçin Ne Kadar Yürümeliyim?

  Yazar: Michael Moody

Yürümenin hem fiziksel hem de ruhsal olarak pek çok faydası olduğu biliniyor. Peki kilo vermek için ne kadar yürümek gerekiyor? Tüm cevaplar için tıklayın.

Fiziksel aktivite kilo vermek açısından önemli bir husustur. Toplam günlük fiziksel aktivitenizi artırmanın en kolay yollarından biri daha fazla yürümektir.

Yürüyüş aynı zamanda duygusal ve zihinsel sağlığınızı çeşitli şekillerde iyileştirebilir ve bu da dolaylı olarak kilo vermeye yardımcı olur. Peki kilo vermek için ne kadar yürümek gerekli? Hep birlikte bakalım.

Yürümek kilo vermek için yeterli mi?

Yürümek kilo vermeyi destekleyebilir, fakat vücut yağını büyük oranda azaltmak için genelde tek başına yetersizdir. Yağ yakımı için en doğru egzersiz, daha yüksek yoğunluklu egzersiz veya direnç eğitimidir.

Herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmak sağlığınız için faydalıdır. Kilo vermek için amaç tükettiğimizden daha fazla kalori yakmak. Yürüyüş, fazladan kalori yakmanın ve sağlığınızı iyileştirmenin basit ve ücretsiz bir yoludur.

Egzersiz yapmakta yeniyseniz, yürüyüş, egzersizi rutininize dahil etmek için harika bir ilk adım olabilir.

Yürümek kilo vermeye nasıl yardımcı olur?

Tempolu yürüyüş, orta düzeyde bir aerobik aktivite şeklidir. Aerobik egzersiz, kaslarınıza enerji sağlamak için oksijen kullanır. Bu egzersiz biçiminin faydaları arasında artan dayanıklılık ve kalp hastalığı riskinin azalması yer alır.

Tempolu yürüyüş, kalp atış hızınızı artırırken sizi ısıtarak ve hala konuşabileceğiniz ancak şarkı söyleyemeyeceğiniz bir noktaya kadar nefes alarak karakterize edilebilir. Tempolu bir yürüyüş bireyler arasında değişiklik gösterir ancak kabaca 3 mil/saattir.

Bununla birlikte uzmanlar, haftada iki kez kuvvet egzersizlerinin yanı sıra 150 dakikalık orta düzeyde aerobik aktivite önermektedir.

Kilo vermek için ne kadar yürümeliyim?

Uzmanlar günde 10.000 adım yürümenin sağlık açısından faydalı olabileceği görüşünde hemfikir. Elbette bu rakamı çok aşırıya kaçmadan biraz daha artırmak mümkün.

Yürümek her zaman kilo vermek konusunda tek başına yeterli olmayabilir. Bu yüzden takviye olarak kilo verme hapları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Ne kadar uzun veya ne kadar süre yürüdüğünüzü takip etmek zordur. Hareketinizi izlemenize yardımcı olmak için bir telefon uygulaması ya da akıllı cihaz inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Ne kadar hareket yürüdüğünüzü görmek sizi çok daha motive edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.