sebze ile kilo vermek

Zayıflamaya Yardımcı Sebzeler Hangileridir?

  Yazar: Michael Moody

Sebze ağırlıklı beslenmenin sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu bilirsiniz. Peki zayıflamaya yardımcı olan sebzeler hangileri? Cevaplar için tıklayın.

Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, zayıflama yolunda atılabilecek en doğru adımlardan biri. Elbette bunun için tüketilecek besinleri doğru şekilde seçmek gerekiyor.

Peki zayıflamaya yardımcı olan sebzeler hangileridir? Merak ettiğiniz tüm soruları bu yazı içerisinde cevaplamaya çalıştık.

Zayıflamaya yardımcı olan sebzeler

Zayıflamak için bazı sebzelerin haşlanarak, bazılarının ise taze şekilde tüketilmesi gerekiyor. Çünkü bazı sebzeler haşlandıktan sonra mineral değerlerini kaybedebiliyor. Örneğin roka bu tür yiyeceklerden biri.

Ayrıca nane, maydanoz ve dereotu için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Kilo vermeye yardımcı olan çok sayıda sebze bulunduğu için hepsini tek tek açıklamak oldukça uzun olabilir. Bu yüzden yalnızca öne çıkan sebzelerin olduğu bir liste yapabiliriz.

Mevsiminde karnabahar ve brokoli tüketilmeli

100 gramında yaklaşık olarak 90 gram su bulunan karnabahar, insanı tok tutan ve böylelikle daha az yemek yemeyi sağlayan bir sebzedir.

Bir diğer yandan C vitamini bakımından zengindir ve vücudun kolajen üretmesini sağlar. Kolajen üretimi ile hem zayıflarken hem de daha sıkı bir cilde sahip olmanız mümkün. Ayrıca gaz problemi ya da hassasiyetiniz varsa, karnabaharı kişniş, kimyon, zencefil ya da anason ile birlikte pişirerek de tüketebilirsiniz.

Brokolinin içerisinde ise sülforafan bulunur. Sülforafan ülserin de birincil nedeni olarak gösterilen helikobakter pilori enfeksiyonunu önlemek konusunda etkili. Mide sağlığını ve sindirimi desteklediği için kilo vermeye yardımcı oluyor.

Kilo vermek için tüketilebilecek diğer sebzeler

Kilo vermek için tüketilebilecek sebzeler elbette karnabahar ve brokoli ile sınırlı değildir. Zayıflamak için aynı zamanda şu sebzeleri de tüketebilirsiniz:

  • Ispanak: Potasyum bakımından zengindir ve vücudunuzdaki ödemin ve fazla suyun atılmasına yardımcı olur.
  • Kabak: 100 gramında 20 kalori bulunan kabak, bol miktarda su içerir ve bu yüzden tüketen kişilerin daha tok hissetmesini sağlar.
  • Turp: Hem beyaz turp hem de siyah turp vücut direncini artırır. Aynı zamanda kas kabiliyeti de artar ve böylelikle kişi kendisini daha enerjik hisseder. Yüksek lif oranı sayesinden bağırsakların düzgün şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Tüm bunların dışında pancar, kuşkonmaz ve pırasa da tüketebileceğiniz gibi, kilo verme haplarını da tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.