kilo vermek için ekmek

Zayıflarken Tüketilecek En İyi Ekmek Hangisidir?

  Yazar: Michael Moody

Diyet yaparken ekmek tüketmek doğru mu, ekmek tüketiminin nasıl olması gerekli ve hangi ekmekler tüketilmeli? Cevaplar için buraya tıklayın!

Diyet yaparken ekmek yeme konusunda birbirinden farklı görüşler var. Bu nedenle zayıflamak isteyenler ekmek tüketimi hakkında büyük kafa karışıklığı yaşıyor.

Peki zayıflarken tüketilecek en iyi ekmek hangisidir? İşte kilo verme ve ekmek tüketimi hakkında merak edilenler.

Ekmek şişmanlatır mı?

Yüzyıllardır en temel besin maddelerinden olan ekmek tüketimi ve kilo arasında büyük bir ilişki var. Bu nedenle ekmeğin kilo aldırdığı ve şişmanlattığı görüşü oldukça yaygın.

Halbuki, yapılan araştırmalar sağlıklı ekmek tüketimi ile kilo zayıflama arasında doğru orantı olduğunu gösteriyor. Ancak ekmek tüketirken ekmeğin niteliği ve porsiyonu oldukça önemli hale geliyor.

Beyaz ekmek uzun süredir diyet düşmanı gıdalardan biri olarak anılıyor. Fakat diyet yaparken ekmek tüketimini tamamen kesmemek, aksine beyaz ekmek yerine daha sağlıklı ve zayıflamaya yardımcı ekmekleri tercih etmek gerekiyor.

Diyette hangi ekmek tüketilmeli?

Sofralardan eksik etmediğimiz ekmeği, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak için kontrollü şekilde tüketmek gerekiyor. Ekmek tüketirken bulgur, pilav, makarna gibi gıdaları aynı anda yememek de büyük önem taşıyor.

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeklerden birini tercih etmenin kilo vermeye yardımcı olduğu ve vücudu beslediği de biliniyor. Bu ekmekler şu şekilde sıralanıyor:

  • Tam Buğday: Tam tahıllardan üretilen tam buğday ekmeği, içeriğindeki besin değeri ile kilo vermeye en fazla yardımcı ekmek grubundadır. Pek çok vitamin ve mineral bulundurur, uzun süre tokluk hissi verir.
  • Çavdar: Çavdar ekmeği içerik bakımından oldukça zengindir ve doyurucudur. Ekstra lif ve enerji alımı sağlayarak sindirim sistemini destekler Beslenme düzenine dahil edilen çavdar ekmeği diyette tüketime uygundur.
  • Yulaf: Yulaf her şekilde diyet dostu bir besindir, yulaf unundan elde edilen yulaf ekmeği de lif yönünden zengindir ve tokluk hissi verir.
  • Kepekli: Kepekli ekmek, içeriğindeki lif sayesinde kan şekerini ayarlar ve yağ seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Ayrıca bağırsak sağlığını korur.

Kontrollü porsiyonlar halinde tüketilen ekmek, şişmanlatmanın aksine kilo verme hızını destekliyor. Bu nedenle yağ yakıcı hap kullanımı ve spor ile tüketilen tahıllı ekmekler diyette tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.