ZMA, Testosteronu destekler

ZMA Testosteron Artışına Yardımcı Olur Mu?

  Yazar: Michael Moody

Sporcuların ve vücut geliştiricilerin yoğun olarak kullandıkları bir takviye olan ZMA, testosteron seviyesini nasıl etkiliyor? Sorunun cevabı için tıklayın.

Vücut geliştiricilerin ve sporcuların, kas gelişimi hızlandırmak ve güçlendirmek için kullandıkları bazı takviyeler bulunuyor. Bu takviyelerden biri de ZMA.

Peki ZMA erkeklerde testosteron seviyesinin artmasına yardımcı oluyor mu? Tüm merak ettikleriniz bu yazımızın devamında.

ZMA nedir?

ZMA, Victor Conte tarafından geliştirilmiş olan ve ağırlıklı olarak sporcuların ve vücut geliştiricilerin kullandığı bir takviyedir. İçerisinde yoğun şekilde magnezyum, çinko ve B6 vitamini bulunur.

ZMA kasların toparlanmasına ve güçlenmesine yardımcı olurken, bir yandan da yağ kaybına neden olur. ZMA üzerine yapılan klinik araştırmalar söz konusu durumun gerçekliğini ortaya koymuştur.

Sporcuların antrenman ve yoğun egzersiz sırasında terleme sebebiyle çinko ve magnezyum kaybı yaşadığı bilinmektedir. İşte böyle durumlarda ZMA kullanılmakta ve kaybedilen çinko ve magnezyum vücuda geri kazandırılmaktadır.

Her ne kadar kullanım alanları farklı olsa da, çinko ve magnezyum değerlerini dengelemek için testosteron artırıcı ilaçlar da kullanılabilir.

ZMA erkeklerde testosteron seviyesini artırır mı?

ZMA takviyesinin testosteron seviyesini artırdığına dair yapılmış olan bir çalışma bulunmuyor. Fakat ZMA ile meydana gelen etkilerin, testosteron seviyesini artırmaya yardımcı olduğu söylenebilir.

Örneğin çinko eksikliğinin testosteron seviyesini düşürdüğü bilinmektedir. ZMA kullanımı sonrasında çinko değerleri dengeleneceği için, testosteron seviyesi de artış gösterecektir. Yani ZMA kullanımının testosteron seviyesi üzerinde olumlu etkisi olduğu söylenebilir.

ZMA kullanmanın faydaları yan etkileri neler?

ZMA kullanmak insan vücuduna pek çok açıdan fayda sağlamakla birlikte, altta yatan sorunlara da bağlı olarak yan etkiler görülebilir. ZMA faydaları şu şekildedir:

  • Atletik bir performansa sahip olma ve güçlenme
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu üzerinde olumlu etki
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi
  • Stres seviyesinde azalma
  • Yorgunluk hissinin ortadan kalkması

ZMA ürünü yoğun miktarda çinko içerir. Aşırı miktarda çinko alımı da yan etkiler gösterebilir. Bu yan etkiler şu şekildedir:

  • Mide ağrısı, bulantı ve kusma
  • Halsizlik, uyuşukluk ve aşırı yorgunluk
  • Işığa karşı duyarlılık.

Bu yan etkiler meydana geldiği zaman dinlenmek yeterince olacaktır. Fakat ilerlemesi durumunda bir doktora görünmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.